"Niezwykle niepokoi mnie wariant południowoafrykański"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Brytyjski minister Matt Hancock oświadczył, że nowa mutacja koronawirusa zidentyfikowana w Republice Południowej Afryki jest jeszcze bardziej niebezpieczna niż wysoce zakaźny wariant brytyjski.

- Niezwykle niepokoi mnie wariant południowoafrykański i dlatego podjęliśmy działania i ograniczyliśmy wszystkie loty z RPA. To jest bardzo, bardzo znaczący problem i to nawet większy niż nowy brytyjski wariant - mówił brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w rozmowie ze stacją BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Powiedział też, że konieczne są nowe restrykcje, które zatrzymają rozprzestrzenianie się nowej mutacji. Od sześciu dni liczba wykrywanych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekracza 50 tysięcy dziennie, co jest zdecydowanie najwyższym dobowym bilansem w Europie. Brytyjski rząd ocenia, że co najmniej 60 procent nowych zakażeń to nowa mutacja wirusa wykryta początkowo w południowo-wschodniej Anglii.

Naukowcy: brytyjska mutacja wirusa jest zatrzymywana przez zatwierdzone szczepionki

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w RPA władze odkryły w ostatnich tygodniach nowe mutacje koronawirusa, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń. W przypadku brytyjskiej odmiany naukowcy wyrażali jednak przekonanie, że obie używane obecnie szczepionki - opracowane przez firmy Pfizer i BioNTech oraz Uniwersytet Oksfordzki i AstraZenecę - skutecznie go zatrzymują. Naukowcy twierdzą, że nowa południowoafrykańska odmiana koronawirusa różni się od innych krążących w Wielkiej Brytanii, ponieważ ma liczne mutacje w części, której używa do infekowania ludzkich komórek.

Minister zdrowia RPA: pierwsze szczepionki najwcześniej w lutym

Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Zweli Mkhize oświadczył w niedzielę, że kraj może otrzymać pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 najwcześniej w lutym.

Mkhize odpowiadał na krytykę ekspertów zdrowotnych, którzy zarzucają rządowi opieszałość w procesie pozyskiwania szczepionek. Minister poinformował, że toczą się negocjacje z kilkoma producentami szczepionek przeciwko COVID-19, w tym Pfizerem, Moderną, AstraZeneca i Johnson&Johnson i to od przebiegu tych rozmów zależy termin pierwszych dostaw.

RPA uczestniczy w projekcie WHO COVAX, który ma zapewnić szczepionki krajom średniozamożnym i niezamożnym, ale pierwsze dostawy w ramach programu są planowane dopiero w drugim kwartale roku. Mkhize zapowiedział, że celem władz jest zaszczepienie co najmniej 40 milionów z około 60 milionów mieszkańców kraju.

Mimo panującego w RPA lata kraj zmaga się obecnie z rekordowymi liczbami nowych zachorowań. Jest najciężej dotkniętym pandemią krajem Afryki. Dotychczas potwierdzono tam prawie 1,1 mln infekcji, a na COVID-19 zmarło 29 175 osób.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości