Domagali się rezygnacji z obostrzeń. Kilka tysięcy Niemców wyszło na ulice

TVN24 | Świat

Autor:
akw//dap
Źródło:
PAP, Reuters
Niemcy protestowali przeciwko zarządzonym obostrzeniomReuters
wideo 2/36
ReutersNiemcy protestowali przeciwko zarządzonym obostrzeniom

Cześć Niemców sprzeciwia się zarządzonym obostrzeniom, mającym powstrzymać rozwój epidemii COVID-19. Kilka tysięcy osób wyszło w w sobotę na ulice między innymi Berlina, Frankfurtu czy Duesseldorfu.

Liczba ofiar śmiertelnych wirusa w Niemczech jest niższa niż w krajów Europy Zachodniej, a niektóre obostrzenia zostały już złagodzone. Jednak protesty przeciwko tym środkom, co do których kanclerz Angela Merkel nalega, że są potrzebne, aby spowolnić pandemię, stały się głośniejsze. Demonstranci wyszli na ulice wielu niemieckich miast drugi weekend z rzędu.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Wyśmiewani w mediach społecznościowych jako "kowidioci", którzy ryzykują drugą falą infekcji, mogącą doprowadzić do zaostrzenia ograniczeń, protestujący zorganizowali demonstracje między innymi w Berlinie, Frankfurcie, Stuttgarcie, Kolonii i Duesseldorfie.

W Monachium organizatorzy poprosili władze, by zezwoliły na wiec do 10 tysięcy osób na Thersienwiese - dużym placu w centrum miasta, na którym zazwyczaj organizuje się słynny festiwal piwa Oktoberfest. Urzędnicy miejscy wskazali jednak na potrzebę przestrzegania zasad dystansu społecznego i zezwolili na demonstrację do jednego tysiąca osób.

Demonstracja na placu Thersienwiese w centrum MonachiumPAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Po zdobyciu uznania na świecie z powodu utrzymania niskiej śmiertelności w Niemczech, co podkreśla Reuters, Merkel w zeszłym tygodniu ugięła się pod presją niektórych regionalnych szefów rządu i zgodziła się na stopniowe otwarcie szkół, sklepów i restauracji, a nawet powrót piłki nożnej. Nowy koronawirus do tej pory zainfekował ponad 173 tysiące osób w Niemczech, a zabił - prawie 7,9 tysiąca. Większość Niemców aprobuje zarządzanie kryzysem Merkel, a sondaże wskazują na poparcie dla jej konserwatywnego sojuszu CDU/CSU na poziomie 40 procent. Badanie opublikowane w czwartek wykazało, że 56 procent populacji popiera obecne obostrzenia.

>> Berlin rekomenduje znoszenie kwarantanny dla obywateli UE. Granice stopniowo otwiera także Austria

Autor:akw//dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Tagi:
Raporty: