Merkel: Zima będzie trudna, cztery długie, trudne miesiące. Ale i ona się skończy

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP

Rząd Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się zaostrzyć ograniczenia w życiu publicznym, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19. - Jesteśmy w dramatycznej sytuacji - zwróciła uwagę kanclerz Angela Merkel w oświadczeniu rządu w Bundestagu.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła, że nowe obostrzenia "są odpowiednie, konieczne i proporcjonalne". - Jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Pandemia dotyka nas wszystkich. Bez wyjątku - zaznaczyła. Tłumaczyła, że konieczna jest możliwość śledzenia łańcuchów kontaktów osób nowo zakażonych, której obecnie nie ma. Mówiła, że celem działań rządu jest "systematyczne ograniczanie kontaktów", bo tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko infekcji.

Merkel ostrzegła również przed fałszywymi informacjami w czasie pandemii. - Kłamstwa i dezinformacja, spiski i nienawiść niszczą nie tylko demokratyczną debatę, ale także walkę z wirusem i ostatecznie stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego - zaznaczyła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Pandemia jest sprawdzianem medycznym, ekonomicznym, społecznym, politycznym"

W oświadczeniu Merkel odniosła się także do dramatycznej sytuacji epidemicznej w innych krajach Unii Europejskiej, borykających się z gwałtownym wzrostem liczby nowych zakażeń. Kanclerz podkreśliła jednak, że tym razem Europa jest lepiej przygotowana niż wiosną.

- Zima będzie trudna, cztery długie, trudne miesiące. Ale i ona się skończy - powiedziała kanclerz na zakończenie swojego wystąpienia. - Pandemia jest sprawdzianem pod względem medycznym, ekonomicznym, społecznym, politycznym, psychologicznym. Będziemy w stanie stawić jej czoło jedynie solidarnie i z chęcią komunikowania się w sposób przejrzysty i otwarty - dodała.

Listopadowe restrykcje

Kanclerz Niemiec i premierzy krajów związkowych Niemiec zgodzili się w środę na wprowadzenie kolejnych ograniczeń w związku z rosnącą liczbą infekcji koronawirusa w kraju.

Zgodnie z ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie dziesięć osób. Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte od 2 listopada do końca listopada. Stołówki będą nadal otwarte. Szkoły i przedszkola pozostają otwarte mimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Również sklepy powinny pozostać otwarte, ale na 10 metrów kwadratowych powierzchni nie może przypadać więcej niż jeden klient.

Rząd federalny planuje ponadto wartą miliardy euro pomoc dla firm dotkniętych tymczasowym zamknięciem.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 16 774 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii, oraz zmarło 89 osób z Covid-19. Ogółem w kraju zakaziło się ponad 482 tysięcy osób, a 10 371 osób zmarło.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: