Już ponad 200 osób na japońskim wycieczkowcu ma koronawirusa

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
akw/adso
Źródło:
PAP, Reuters

W środę japońskie ministerstwo zdrowia podało, że na statku wycieczkowym Diamond Princess, który cumuje w pobliżu portu w Jokohamie stwierdzono 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tym samym liczba zakażonych wzrosła do 218. Na wycieczkowcu jest trzech Polaków.

Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wśród osób przebywających w szpitalu, u których do tej pory stwierdzono koronawirusa, cztery są w stanie ciężkim.

W całej Japonii potwierdzono dotychczas 247 przypadków zakażenia koronawirusem.

Na początku na statku w Jokohamie wykryto kilka przypadków zakażenia, w kolejnych dniach bilans jednak sukcesywnie rósł, a tylko w ciągu ostatnich czterech dni potwierdzono obecność na pokładzie ponad 150 zakażonych osób. W środę wieczorem czasu miejscowego 12 lutego potwierdzono łącznie 218 przypadków zakażenia. Poprzedni komunikat z wczesnych godzin tego samego dnia mówił o 174 osobach zakażonych.

Raport tvn24.pl: Koronawirus z Chin

Największy klaster zakażeń poza Chinami

Wycieczkowiec Diamond Princess należący do korporacji Carnival Japan, japońskiej filii amerykańsko-brytyjskiego operatora wycieczkowców, wypłynął z Jokohamy 20 stycznia z pasażerami z ponad 50 krajów świata na pokładzie. Statek powrócił z rejsu 3 lutego i został objęty dwutygodniową kwarantanną.

Na pokładzie wycieczkowca jest ponad 2600 pasażerów i 1045 członków załogi. Jest tam też trzech Polaków - jedna osoba z załogi i dwóch turystów. U nikogo z nich nie wykryto koronawirusa.

Na pokładzie wszystkie przypadki infekcji określono jako klaster, czyli zakażenia pochodzące od jednej osoby. Pierwszą osobą na statku, u której wykryto koronawirusa, był 80-letni obywatel Chin. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym.

W tej chwili na Diamond Princess odnotowano największy klaster zachorowań poza Chinami kontynentalnymi.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus? Zobacz mapy

Koronawirus spowodował śmierć ponad tysiąca osób

Pasażerowie nie mogą w sposób niekontrolowany opuszczać swoich pokojów. Na otwartą część pokładu, gdzie mogą zaczerpnąć świeżego powietrza, wychodzą w małych grupach, na określony czas. Priorytet mają ci, którzy w pokojach nie mają okien.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od tygodnia są uwięzieni na statku. "Zaczyna się rozwijać depresja" - relacja pasażerów z wycieczkowca

Służby zdrowia poinformowały, że kwarantanna potrwa do 19 lutego, o ile nie wydarzy się w tym czasie nic niespodziewanego. W związku z nowymi przypadkami zakażenia okres ten może się wydłużyć.

Koronawirus z Wuhanu doprowadził do tej pory do śmierci ponad 1300 osób. Zakażonych jest ponad 60 tysięcy.

Autor:akw/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: