TVN24 | Świat

Postraszył fałszywą informacją o koronawirusie, skazany na rok więzienia w zawieszeniu

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Węgierski sąd skazał w środę 23-letniego mężczyznę na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata za rozpowszechnianie niezgodnej z prawdą informacji, że jedna z miejscowości jest ośrodkiem zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby na Węgrzech wykryto 365 nowych infekcji. Jest to największy dobowy przyrost od początku epidemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Skazanym jest 23-letni mężczyzna, który 17 marca przeredagował na swoim komputerze wiadomość agencji prasowej i posługując się jej logiem stworzył informację, jakoby według ordynatora jednego ze szpitali sąsiednia miejscowość komitatu - jednostki administracyjnej odpowiadającej polskiemu województwu - Nograd na północy Węgier stała się "epicentrum" koronawirusa.

Autor sfałszowanego tekstu napisał, że zakażony mężczyzna w poważnym stanie przybył do szpitala ze wspomnianej miejscowości i wszystkie osoby z jego otoczenia są najpewniej zainfekowane. Radził wszystkim mieszkańcom, by w miarę możliwości nie wychodzili na ulicę.

Sprawca przesłał tak spreparowaną depeszę swojemu znajomemu, który w dobrej wierze przekazał ją dalej. W ciągu kilku godzin wiadomość rozpowszechniła się w internecie. Miejscowy burmistrz opublikował dementi, by uspokoić nastroje.

23-letni mężczyzna został skazany na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii

Według danych opublikowanych w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii COVID-19, w ciągu doby na Węgrzech wykryto 365 nowych zakażeń koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost od początku epidemii.

Zmarło troje kolejnych chorych na COVID-19, podnosząc łączną liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby na Węgrzech do 618.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

W sumie od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono 6622 zakażenia koronawirusem. 3903 osoby już wyzdrowiały.

Wzrosła liczba zakażeń aktywnych, których jest obecnie 2100. Opieki szpitalnej wymaga obecnie 98 osób, siedem z nich oddycha przy pomocy respiratora.

Władze podkreślają w związku z rozpoczęciem roku szkolnego w tradycyjnej formie, by nie wysyłać do szkoły czy przedszkola dzieci, które mają objawy choroby.

Przywrócona kontrola na granicy

Od wtorku na całej granicy Węgier przywrócona została kontrola, a cudzoziemcy nie mogą wjeżdżać na terytorium kraju. Od zasady tej są różne wyjątki, np. mogą wjechać cudzoziemcy z zezwoleniem na stały pobyt na Węgrzech i ich rodziny, a obywatele państw sąsiednich mają prawo wjazdu w pasie 30 kilometrów od granicy najwyżej na 24 godziny.

Obywatele krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, mający zarezerwowany nocleg na Węgrzech, mogą wjeżdżać pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa w organizmie.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: