TVN24 | Świat

Zakaz wychodzenia nocą i kolejne obostrzenia. "Musimy działać szybko"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

O ponownym wprowadzeniu "nadzwyczajnego porządku prawnego" z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa zdecydował we wtorek rząd Węgier. Jednym z obostrzeń będzie zakaz wychodzenia na ulicę od północy do godziny 5 rano - poinformował Viktor Orban, premier Węgier.

- Skoro tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest szybkie, my też musimy działać szybko - oświadczył Viktor Orban. - Dlatego rząd zdecydował, że od dzisiaj od północy ponownie wprowadzimy nadzwyczajny porządek prawny i poprosimy parlament, żeby tę nadzwyczajną sytuację przedłużył o 90 dni - powiedział szef węgierskiego rządu.

Dodał, że na wniosek sztabu operacyjnego do spraw walki z koronawirusem postanowiono zamknąć lokale rozrywkowe i od północy do godziny 5 rano nie będzie można wychodzić na ulicę.

Na wydarzeniach sportowych i kulturalnych może być zajęte co trzecie miejsce

Orban powiedział też, że na imprezach sportowych, w kinach i teatrach będzie można siedzieć tylko na co trzecim miejscu i obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych. - Władze będą kontrolować wszystkie imprezy, w razie potrzeby wymierzać kary pieniężne, a miejsca, gdzie nie są przestrzegane przepisy, zostaną natychmiast zamknięte - zapowiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Orban uzasadnił konieczność wprowadzenia nowych ograniczeń tym, że sytuacja epidemiczna na Węgrzech rozwija się z opóźnieniem 5-7 dni w stosunku do Austrii i jeśli nadal tak będzie, to szpitale na Węgrzech w połowie grudnia osiągną granicę swojej wydolności.

Koronawirus na WęgrzechShutterstock

Dodał, że w godzinach porannego i południowego szczytu środki transportu publicznego będą jeździć częściej i ponownie zostanie wprowadzone darmowe parkowanie.

Ponownie wprowadzony nadzwyczajny porządek prawny

Nadzwyczajny porządek prawny obowiązywał już na Węgrzech podczas wiosennej fali zakażeń koronawirusem. 11 marca rząd wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią SARS-CoV-2 na całym terytorium kraju. 30 marca parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą rząd mógł w czasie stanu zagrożenia "zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej".

Budapeszt nocąshutterstock

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

We wtorek zanotowano na Węgrzech najwięcej od początku epidemii nowych zakażeń koronawirusem (3989) i zgonów na COVID-19 w ciągu doby (84).

Łącznie stwierdzono prawie 87 tysięcy infekcji koronawirusem. 1973 osoby chore na COVID-19 zmarły, a prawie 21 tysięcy zakażonych wyzdrowiało.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: