TVN24 | Świat

Na Ukrainie Sputnik V jest zakazany, ale w separatystycznych "republikach" ruszyły szczepienia

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, dan-news.info, Interfax-Ukraina, Ukraińska Prawda

Rosyjska szczepionka przeciw koronawirusowi Sputnik V jest na Ukrainie zakazana, jednak nie dotyczy to obszarów w Donbasie, kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Szczepienia preparatem ruszyły w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, a jako pierwsze zaszczepiły się dwie lekarki.

Portale w Doniecku informują, że zaszczepiony Sputnikiem V został także przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin. Jednak to nie on był pierwszym pacjentem, któremu podano rosyjski preparat. Sputnikiem V jako pierwsze zostały zaszczepione dwie lekarki z donieckiego szpitala. "Czują się dobrze, ale zgodnie z procedurą pozostają pod kontrolą medyków" - podano na stronie Donieckogo Agienstwa Nowostiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szczepienia Sputnikiem V przeciw koronawirusowi w samozwańczych republikach w Donbasie, utworzonych i kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, ruszyły w poniedziałek. Wcześniej ukraiński parlament zakazał rejestracji rosyjskiego preparatu.

Separatystyczne władze w Doniecku i Ługańsku poinformowały, że "pierwsze partie rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, kilka tysięcy dawek, zostały dostarczone i zaczyna się szczepienie poszczególnych kategorii mieszkańców republik: medyków, pracowników socjalnych, a także funkcjonariuszy organów ścigania". Zapowiedziały, że "dostawy będą regularne". Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Szczepionka została dostarczona z Rosji w ramach kolejnego "konwoju humanitarnego". "Republika" w Doniecku ma otrzymać 80 tysięcy dawek preparatu, w Ługańsku - 65 tysięcy.

"Bardzo poważna" sytuacja na Ukrainie. "Przechodzimy w tryb ratowania życia"

"Możliwości propagandowe" Sputnika V

W sobotę Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, producent szczepionki Sputnik V, zapewniał, że nie prowadzi dostaw do Doniecka i Ługańska.

Ukraińscy rządzący wielokrotnie powtarzali, że nie zgadzają się na zakup rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19. Szef MSZ Dmytro Kułeba ocenił, że jej "możliwości propagandowe" są większe od jej skuteczności. Mówił, że rosyjską szczepionkę należy traktować jako element wojny hybrydowej Rosji przeciwko Ukrainie.

W grudniowym wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "The New York Times" prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że "Ukraina nie może pozwolić na korzystanie z rosyjskiej szczepionki Sputnik V, ponieważ nie przeszła ona wszystkich testów". Zełenski stwierdził także, że "rośnie presja ze strony Moskwy, by Ukraińcy używali tego preparatu".

"Tylko siła wyższa" może zapobiec rozpoczęciu szczepień przed końcem zimy

Kiedy szczepienia na Ukrainie?

Szczepienia przeciwko COVID-19 na Ukrainie zaczną się w połowie lutego - oznajmił główny lekarz sanitarny Wiktor Laszko w niedawnym wywiadzie dla BBC.

W lutym Ukraina ma otrzymać 117 tysięcy dawek szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech, a w pierwszej połowie tego roku od 2,2 do 3,7 miliona dawek preparatu AstraZeneca - przekazała wcześniej internetowa gazeta "Ukraińska Prawda". Preparat zostanie dostarczony w ramach projektu COVAX (celem programu jest zapewnienie dostępu do szczepionek dla krajów średnio i słabo rozwiniętych - red.).

W poniedziałek wiceminister zdrowia Igor Iwaszczenko ogłosił, że Ukraina złoży dodatkowy wniosek do COVAX o zwiększenie liczby dawek szczepionek Pfizera.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Harmonogram szczepień

Pod koniec stycznia na Ukrainie opublikowano plan szczepień przeciwko COVID-19. Pierwsze blisko 700 tysięcy dawek leku zostanie przeznaczonych na szczepienia (w terminie od lutego do kwietnia) lekarzy zatrudnionych w szpitalach, gdzie leczą się pacjenci z COVID-19, a także żołnierzy walczących w Donbasie. W kwietniu i maju szczepione mają być osoby powyżej 80. roku życia i pracownicy podstawowej opieki zdrowotnej (przewidziano 1,9 miliona dawek).

Ukraińcy w wieku 70-79 lat będą mogli zaszczepić się w czerwcu i lipcu (2,9 miliona dawek). Od sierpnia do września preparat ma być podawany osobom w wieku 65-69 lat (ponad 600 tysięcy dawek).

Od października szczepionka ma być dostępna dla osób w wieku 60-64 lat (2,8 miliona dawek), a od listopada - dla osób poniżej 59. roku życia.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, dan-news.info, Interfax-Ukraina, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty: