Zmarł uczestnik badań nad szczepionką przeciwko COVID-19. "Niezależna komisja zaleciła kontynuację testów"

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Brazylijskie władze poinformowały w środę, że zmarł ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw COVID-19, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. "Badania są bezpieczne i będą kontynuowane" - ogłosiła brytyjska uczelnia.

Zmarł ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw COVID-19, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Brazylijski urząd ds. zdrowia nie podał dalszych szczegółów, powołując się na tajemnicę lekarską. "Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych. Zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów" - przekazano w oświadczeniu Uniwersytetu Oksfordzkiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Dziennik "O Globo" poinformował, powołując się na anonimowe źródła, że zmarły uczestnik badań nie otrzymał dawki szczepionki, lecz placebo. Informuje o tym również agencja Bloomberga.

Trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką rozwijaną przez brytyjsko-szwedzki koncern oraz brytyjską uczelnię, w której biorą udział tysiące ochotników, została wstrzymana we wrześniu, gdy wykryto poważną chorobę u jednego z uczestników. Od tego czasu testy zostały wznowione w Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Indiach.

Bolsonaro stawia na szczepionkę od AstraZeneca

Rząd federalny Brazylii planuje nabyć szczepionkę od firmy AstraZeneca i produkować ją w centrum badań biomedycznych w Rio de Janeiro. Przygotowywana przez koncern szczepionka jest jednym z najbardziej obiecujących projektów spośród wielu rozwijanych na świecie preparatów przeciw COVID-19.

Również w środę prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył, że rząd federalny nie kupi 46 milionów dawek szczepionki opracowanej przez chiński koncern Sinovac i badanej w Instytucie Butantan w Sao Paulo. We wtorek taki zakup ogłosił federalny minister zdrowia Eduardo Pazuello.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Ponieważ Instytut Butantan jest zarządzany przez władze stanu Sao Paulo, którym rządzi przeciwnik polityczny Bolsonaro, gubernator Joao Doria, istnieją podejrzenia, że ta decyzja może mieć podłoże polityczne, nie merytoryczne - ocenia agencja Associated Press. Dyrektor instytutu Dimas Covas zapowiedział, że przygotowywana przez jego instytucję szczepionka będzie produkowana i dostępna, nawet jeżeli nie zostanie objęta planem szczepień rządu federalnego.

Brazylia jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa państw świata. Wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 5,2 mln osób, z których ponad 154 tys. zmarło.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości