TVN24 | Świat

Świat zwolnił przez epidemię. Widać to z kosmosu

TVN24 | Świat

Autor:
akw/kab
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcia satelitarne zazwyczaj zatłoczonych miejsc na całym świecie pokazują, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na turystykę i codzienne życie. COVID-19 zdiagnozowano dotąd u około 220 tysięcy osób na świecie.

Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje

Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się do tej pory w około 170 krajach na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Zakażenie potwierdzono u około 220 tysięcy osób, a zmarło około 9 tysięcy.

W większości państw ogarniętych epidemią zamknięto restauracje, wstrzymano życie nocnych klubów, kasyn i hoteli. Nie działają małe i duże przedsiębiorstwa, a ruch na ulicach się przerzedził. Rzadziej latają samoloty i kursują pociągi, a granice, na których w ostatnich latach nie było kontroli, znów są kontrolowane.

Obywatele pozostali w domach.

Przed wybuchem epidemii. Po wybuchu epidemii

Zjawisko, dla wielu krajów pierwsze takie od dziesięcioleci, widać gołym okiem, ale także przez wizjer soczewki z kosmosu. Zdjęcia udostępniła zajmująca się technologiami kosmicznymi firma Maxar Technologies.

Widać na nich, jak plac przy największym meczecie na świecie w Mekce wyludnił się w ciągu 12 dni. Pełen dzieci i ich opiekunów park rozrywki Disney's Hollywood Studios koło Orlando na Florydzie zamknął się dla odwiedzających. Wyludnił się Tiananmen, największy publiczny plac na świecie.

Lotnisko w Phoenix w stanie Arizona w ciągu niecałych dwóch tygodni opustoszało, a na pasach startowych nie widać postawionych do startu tak wielu maszyn, co zwykle. Próżno szukać gęstych rzędów samochodów na parkingu, który na co dzień jest wypełniony.

Ruch zmniejszył się wyraźnie także na lotnisku w Salt Lake City w stanie Utah. Z kilkudziesięciu stojących przy terminach samolotów, pozostało zaledwie kilka. Zdjęcia amerykańskich lotnisk powstały 5 i 16 marca.

Na niebie nad Europą także mniejszy ruch. Przy terminalu w porcie lotniczym w Lizbonie parkują mniejsze, krótkodystansowe maszyny. Zdjęcia porównawcze zrobiono 27 lutego i 17 marca.

Uwieczniony został także szpital Huoshenshan w Wuhanie - mieście, w którym wybuchła epidemia koronawirusa. Placówka powstała w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Prace budowlane rozpoczęto 24 stycznia tego roku. Szpital rozpoczął działalność 3 lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:akw/kab

Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości