TVN24 | Świat

WHO ostrzega przed "tsunami" zakażeń 

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano rekordową liczbę 9,5 mln zakażeń koronawirusem, o 71 proc. więcej niż w poprzednim 7-dniowym okresie. Jednocześnie liczba zgonów w ciągu tygodnia spadła.

- W zeszłym tygodniu zgłoszono do tej pory największą liczbę przypadków COVID-19 podczas pandemii – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że WHO była pewna, że było to jednak niedoszacowanie z powodu zaległości w testach w okolicach wolnych dni na koniec roku.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W swym tygodniowym raporcie na temat pandemii WHO podała, że w ciągu tygodnia zakaziło się 9 520 488 ludzi, a zmarło 41 178 osób. W poprzednim tygodniu zmarło 44 680 osób.

Choć omikron jest mniej groźny niż delta, zwłaszcza dla osób zaszczepionych, szef WHO ostrzegł, że "nie oznacza to, że należy go zakwalifikować jako łagodny. Podobnie jak poprzednie warianty, omikron wysyła ludzi do szpitali, a także ich zabija".

- Faktycznie tsunami przypadków jest tak wielkie i szybkie, że przytłacza systemy opieki zdrowotnej na całym świecie - powiedział szef WHO na briefingu. Dodał, że wzrost liczby zakażeń COVID-19 był zróżnicowany - podwajając się w Amerykach. W Afryce wzrósł jedynie o 7 procent.

Dr Michael Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, powiedział, że spekulacje o tym, że omikron może być ostatnim wariantem pandemii jest "pobożnym życzeniem" i ostrzegł, że "w tym wirusie jest mnóstwo energii".

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości