TVN24 | Świat

Wariant Delta już w ponad 120 krajach. Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Wiceminister zdrowia o zakażeniach mutacją Delta w Polsce. "Zaczyna dominować"Program I Polskiego Radia
wideo 2/21
Program I Polskiego RadiaWiceminister zdrowia o zakażeniach mutacją Delta w Polsce. "Zaczyna dominować"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała najnowsze dane, według których wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto już w 124 krajach i coraz częściej dominuje w poszczególnych rejonach. Najbardziej rozprzestrzenia się w Europie oraz w regionie zachodniego Pacyfiku - twierdzą eksperci WHO i alarmują, że atakuje głównie niezaszczepione osoby.

W ciągu najbliższego miesiąca wariant Delta koronawirusa będzie dominował na całym świecie – ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dotychczas wykryto go już w 124 krajach, w tym także w Polsce, i szybko się rozprzestrzenia. Za kilka tygodni, jak przewidują eksperci organizacji, na świecie może być już 200 milionów potwierdzonych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Delta najbardziej rozprzestrzenia się w Europie oraz w regionie zachodniego Pacyfiku. Sprzyja temu zniesienie restrykcji w wielu krajach, na co rządy decydują się wobec spadku liczby hospitalizacji oraz zgonów. Nowy wariant jest bardziej zakaźny od poprzednich i przenosi się głównie na osoby, które nie zostały zaszczepione albo poprzestały na jednej dawce dwudawkowego preparatu przeciwko COVID-19.

Wiceminister zdrowia o wariancie Delta w Polsce

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że w Polsce mamy 246 potwierdzonych przypadków zakażeń mutacją Delta. Apelował o szczepienie się przeciwko COVID-19 i mówił o obostrzeniach, które mogą okazać się konieczne, jeśli liczba zakażeń koronawirusem będzie szybko rosnąć.

Jak dodał, "mamy przed sobą jeszcze kilkanaście tygodni". - Zawsze to, co się dzieje w Europie Zachodniej, do Polski wchodzi za kilka tygodni. Mamy ten czas, który powinniśmy wykorzystać - zaapelował.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wiceminister zdrowia Kraska o wariancie Delta: restrykcji nie będzie, jeśli spełnimy podstawowy warunek

Główny doradca rządu USA: mamy pandemię wśród niezaszczepionych

- W USA mamy pandemię wśród osób niezaszczepionych - powiedział doradza rządu amerykańskiego i dyrektor Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA prof. Anthony Fauci. Dotąd w pełni zaszczepionych jest ponad 162,7 miliona Amerykanów, czyli 49 procent populacji – wynika z danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Większy odsetek w pełni zaszczepionych jest w Niemczech i Włoszech (60 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii i Kanadzie (około 80 proc.).

W Stanach Zjednoczonych wytraciła impet kampania szczepień przeciwko COVID-19, która jeszcze w kwietniu 2021 r. przebiegała najbardziej sprawnie na świecie. Najgorzej jest w południowych stanach, gdzie mniej niż połowa mieszkańców przyjęła jedną jak na razie dawkę szczepionki. W tych regionach jest też najwięcej nowych zakażeń, głównie na Florydzie, w Teksasie i Missouri. Według US Surgeon General Vivek Murthy aż 99,5 proc. zgonów z powodu COVID-19 zdarza się wśród niezaszczepionych.

CDC zapewnia, że osoby zaszczepione są bezpieczne i mogą nawet wrócić do aktywności sprzed pandemii, nie używając masek ochronnych. Prof. Anthony Fauci twierdzi, że decyzje dotyczące obostrzeń sanitarnych powinny być jednak podejmowanie lokalnie, w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie i odsetka zaszczepionej populacji.

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: