Szef WHO: istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka

TVN24 | Świat

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w czwartek, że świat będzie musiał wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią COVID-19.

- Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek - oświadczył szef Światowej Organizacji Zdrowia  Tedros Adhanom Ghebreyesus. – Świat będzie musiał wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią - dodał.

Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem "nacjonalizmu szczepionkowego", który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat. - Nadmierny popyt już teraz tworzy nacjonalizm szczepionkowy i istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka - powiedział Tedros i podkreślił konieczność zapobiegnięcia zjawisku spekulacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nie ma dowodów, że łańcuch pokarmowy uczestniczy w przenoszeniu wirusa"

WHO zaprzeczyła także pogłoskom, jakoby koronawirus przenosił się na ludzi poprzez produkty żywnościowe. - Ludzie nie powinni bać się jedzenia, pakowania żywności ani dostarczania żywności - powiedział Mike Ryan, szef programu pomocy kryzysowej WHO. - Nie ma dowodów, że łańcuch pokarmowy uczestniczy w przenoszeniu tego wirusa - podkreślił.

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał w czwartek, że na COVID-19 na całym świecie zmarło już ponad 750 tysięcy osób. Ponad 20,6 miliona jest zakażonych SARS-CoV-2.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia na świecie uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa, niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddawania się testom.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: