TVN24 | Świat

Obowiązkowe testy w czeskich zakładach pracy, niemiecki status ozdrowieńca tylko przez trzy miesiące

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

W związku z szerzeniem się wariantu omikron koronawirusa w Czechach ruszają obowiązkowe testy w zakładach pracy, a w Niemczech status ozdrowieńca ma ważność już tylko trzech miesięcy. Włosi masowo się szczepią – w ciągu tygodnia dawkę preparatu przeciw COVID-19 przyjęło ponad 4,5 mln osób. Z kolei w Wielkiej Brytanii – w związku ze spadkiem liczby zakażeń – władze rozważają szybsze znoszenie restrykcji.

Według resortu zdrowia Republiki Czeskiej wariant omikron odpowiada już za 80 procent nowych zakażeń w kraju. W poniedziałek weszły w życie nowe przepisy związane z pandemią - wszyscy pracownicy, także ci zaszczepieni przeciw COVID-19, muszą odtąd dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, poddać się testowi na koronawirusa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Istotna jest także zmiana czasu obowiązywania kwarantanny, która teraz wynosi pięć, a nie jak do tej pory, siedem dni. Od poniedziałku kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby, które mają pozytywny wynik testu antygenowego, także ozdrowieńców i osoby w pełni zaszczepione.

Problematyczna stała się kwestia pracowników, którzy odmówili poddania się testom. Dla nich należało stworzyć specyficzną formułę przebywania w pracy: obowiązek noszenia maseczek ochronnych klasy FFP2, oddzielne miejsca na spożywanie posiłków, dystans społeczny od pozostałych pracowników. Według mediów zastosowanie się do takich zasad dotyczyło niewielkich, oferujących różny asortyment sklepów.

Status ozdrowieńca ważny już tylko trzy miesiące

Ministerstwo Zdrowia Niemiec potwierdziło w poniedziałek, że w związku z pojawieniem się wariantu omikron koronawirusa status ozdrowieńców będą miały osoby przez trzy miesiące, a nie jak wcześniej przez sześć miesięcy. Przy omikronie istnieje znacznie większe ryzyko zachorowania lub bycia nosicielem po upływie trzech miesięcy - stwierdził rzecznik ministerstwa. Poprzedni okres sześciu miesięcy obowiązywał tak długo, jak długo dominującym wariantem była delta.

Status rekonwalescenta, podobnie jak status szczepień, jest decydujący dla przepisów dotyczących kwarantanny i wstępu np. do sklepów lub instytucji kultury, gdzie obowiązuje zasada 2G (wstęp tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców).

Rekord liczby szczepień we Włoszech

Ponad 4,5 miliona szczepień przeciwko COVID-19 wykonano w minionym tygodniu we Włoszech. To rekord od początku kampanii w kraju. Najwięcej osób otrzymało trzecią dawkę preparatu. Rośnie stale nie tylko liczba szczepień trzecią dawką, ale także pierwszą, w tym dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat - wynika z danych władz przedstawionych w poniedziałek.

Ponadto odnotowano, że wśród 542 tys. osób, które w minionym tygodniu zaszczepiły się po raz pierwszy, ponad 130 tysięcy ma powyżej 50 lat, a więc dotyczy je wprowadzony niedawno obowiązek szczepień.

W poniedziałek poinformowano, że na COVID-19 zmarło 248 osób. Eksperci podkreślają, że obecnie wysoka liczba zgonów to także rezultat zakażeń, do których doszło podczas spotkań świątecznych i noworocznych.

- Prędkość wzrostu zakażeń zmniejsza się jak samochodu, który hamuje, gdy dojeżdża na miejsce. Ale przez dwa tygodnie infekcje będą jeszcze rosnąć - taką prognozę przedstawił wirusolog Fabrizio Pregliasco w radiu RAI. Jego zdaniem maseczki trzeba będzie nosić jeszcze przez kilka lat. - One będą jak okulary przeciwsłoneczne - dodał.

Władze Wielkiej Brytanii zapowiadają znoszenie restrykcji

Zaplanowany na 26 stycznia przegląd restrykcji, wprowadzonych w Anglii w ramach covidowego "planu B" i zniesienie większości z nich, może się odbyć już w tym tygodniu, gdyż dane wskazują, że szczyt tej fali pandemii minął - podały w poniedziałek brytyjskie media.

Jak podano w poniedziałek, w ciągu ostatniej doby zanotowano spadek liczby zakażeń i liczby pacjentów przebywających w szpitalach z powodu COVID-19. Nadal rosną statystyki zgonów, ale te wzrosty są mniejsze, niż były jeszcze kilka dni temu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 85 zgonów, o osiem więcej niż tydzień wcześniej, a w ciągu ostatniego tygodnia - 1845, czyli o 515 więcej niż w poprzednim.

W ramach covidowego "planu B" w Anglii obowiązek noszenia maseczek rozszerzony został na niemal wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne, przywrócono zalecenie pracy z domu i wprowadzone zostały certyfikaty covidowe, które są konieczne do wejścia na imprezy masowe.

Jest bardzo prawdopodobne, że zniesione zostaną certyfikaty oraz zalecenie pracy z domu, a być może także wymóg testów dla osób zaszczepionych wracających z zagranicy. Władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wprowadziły z powodu wariantu omikron surowsze restrykcje, ale już też zaczęto je łagodzić.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP