TVN24 | Świat

Przekroczone krytyczne pułapy zajętych łóżek we Włoszech. W Portugalii kolejny dzień z najwyższą liczbą zakażeń

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Walka z pandemią COVID-19 we Włoszech
Walka z pandemią COVID-19 we WłoszechReuters
wideo 2/3
ReutersKoronawirus we Włoszech

Spada liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii – w związku z tym minister zdrowia zapowiada, że pod koniec stycznia w Anglii zniesione zostaną certyfikaty covidowe i zalecenie pracy z domu. Łagodzenie restrykcji zapowiada również premier Holandii. W Portugalii, w związku z kolejnym dniem z najwyższą liczbą zakażeń, odwołanych zostało w piątek wiele zajęć lekcyjnych. Codziennie do włoskich aptek, głównie w wielkich miastach, ustawiają się długie kolejki osób na testy.

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 24 dni dobowy bilans wykrytych zakażeń koronawirusem spadł poniżej 100 tysięcy - poinformowano w piątek. Dane o zakażeniach z ostatnich kilku dni wyraźnie pokazują, że szczyt fali wywołanej przez wariant omikron minął. Od trzech dni spada też liczba osób w szpitalach. Według stanu z czwartku było ich 19,5 tys. - o ok. 350 mniej niż w szczytowym momencie obecnej fali pandemii.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na razie spadające tempo przyrostu zakażeń nie przekłada się na spadek liczby nowych zgonów na COVID-19. Wprawdzie 270, o których poinformowano w piątek, oznacza przerwanie serii trzech kolejnych dni z bilansem powyżej 300, ale to wciąż o 41 więcej w stosunku do zeszłego piątku.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział posłom Partii Konserwatywnej, że pod koniec stycznia w Anglii zniesione zostaną certyfikaty covidowe i zalecenie pracy z domu - podał w piątek "The Times".

Koronawirus w Wielkiej BrytaniiANDY RAIN/PAP/EPA

Następny przegląd istniejących restrykcji epidemicznych zaplanowany jest na 26 stycznia. Zapowiedź Javida oznacza, że od lutego jedynym wymogiem pozostanie najprawdopodobniej noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

W Portugalii kolejny dzień z najwyższą liczbą zakażeń

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek ponad 40 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby - to trzeci dzień utrzymującej się najwyższej liczby zakażeń. Zgodnie z szacunkami resortu zdrowia najwięcej infekcji koronawirusem występuje obecnie w aglomeracji Lizbony oraz na północy Portugalii.

W popołudniowym komunikacie władze wskazały, że masowym zakażeniom koronawirusem towarzyszy też nienotowana od 3 marca 2021 roku liczba zgonów. Podczas ostatniej doby zanotowano ich 34. Resort zdrowia dodał, że COVID-19 był odpowiedzialny w 2021 roku za blisko 10 proc. wszystkich odnotowanych w tym okresie zgonów w kraju.

Koronawirus w PortugaliiMARIO CRUZ/PAP/EPA

Tymczasem przedstawiciele ministerstwa oświaty Portugalii ujawnili, że w związku z nasileniem się piątej fali pandemii odwołanych zostało w piątek wiele zajęć lekcyjnych. Przyczyną były masowe zachorowania na COVID-19 wśród kadry pedagogicznej.

10 procent zakażonych w Hiszpanii cierpi na długotrwałe powikłania

Resort zdrowia w Hiszpanii wskazał, że dobowe bilanse nowych infekcji nadal utrzymują się na wysokim poziomie powyżej 160 tys. przypadków. Służba zdrowia podała, że podczas ostatnich 24 godzin w całym kraju potwierdzono zgon 139 osób z COVID-19 (o 42 więcej niż w poprzedni piątek).

Jedną z najbardziej doświadczonych szóstą falą epidemii wspólnot autonomicznych kraju pozostaje Katalonia, gdzie w ostatniej dobie odnotowano najwyższą liczbę ponad 25 tys. zakażeń. Według szacunków władz około 10 procent osób, które zakaziło się w tym kraju koronawirusem, cierpi na długotrwałe powikłania po COVID-19.

Przekroczone krytyczne pułapy zajętych łóżek we Włoszech

We Włoszech ostatniej doby odnotowano 186 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. Na COVID-19 zmarło 360 osób, najwięcej w tej fali pandemii. Według Instytutu Służby Zdrowia od początku stycznia wariant omikron jest przyczyną ponad 80 procent infekcji w kraju.

Codziennie do włoskich aptek, głównie w wielkich miastach ustawiają się długie kolejki osób na testy. W niektórych na badanie trzeba czekać nawet kilka godzin. W ciągu ostatniej doby wykonano 1,3 miliona testów.

Koronawirus we WłoszechTino Romano/PAP/EPA

Na intensywnej terapii przebywa około 1700 pacjentów z COVID-19, a na pozostałych około 18 tysięcy zakażonych. W skali kraju przekroczone zostały krytyczne pułapy zajętych łóżek, wyznaczone dla reanimacji i zwykłych oddziałów.

Urząd nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii generała Francesco Figliuolo poinformował o znacznym przyspieszeniu kampanii szczepień. W ciągu ostatnich siedmiu dni zaszczepiono 4,5 mln osób, o 1,5 mln więcej niż w poprzednim tygodniu. Trzykrotnie wzrosła ostatnio liczba szczepiących się osób powyżej 50 lat. Dotyczy je obowiązek szczepień.

Częściowe łagodzenie obostrzeń w Holandii

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił w piątek częściowe złagodzenie ścisłego lockdownu. Od soboty ponownie zostaną otwarte sklepy, uniwersytety i siłownie, a do pracy wrócą między innymi fryzjerzy i prostytutki. W piątek wykryto w kraju rekordową liczbę ponad 35,5 tys. nowych zakażeń.

- Nadal istnieje poważne zagrożenie wirusem i dlatego nie możemy otworzyć kraju od razu - powiedział szef rządu na konferencji prasowej. Z tego powodu zamknięte pozostaną restauracje, kina i teatry. - Musimy nauczyć się żyć z koronawirusem - dodał nowy minister zdrowia Ernst Kuipers.

Wysokie liczby zakażeń we Francji

We Francji wciąż notuje się wysokie liczby nowych zakażeń koronawirusem. W piątek poinformowano o wykryciu 329 371 przypadków - podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Z powodu zakażenia koronawirusem do szpitali przyjęto w ciągu ostatniej doby 2486 chorych z COVID-19, w tym 310 na oddziały intensywnej terapii. W szpitalach zmarło 191 chorych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 126 721.

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tino Romano/PAP/EPA