Koronawirus na sześciu kontynentach. W Europie do państw z przypadkami infekcji dołączyła Norwegia

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mtom,rzw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC, Corriere della Sera, CNN, tvn24.pl
Węgierski parlament przyjmuje kontrowersyjne ustawyReuters
wideo 2/70
Koronawirus we Włoszech

We Włoszech z powodu koronawirusa zmarła 12. osoba. Władze Francji poinformowały o śmierci 60-letniego mężczyzny. Pierwszą infekcję w Ameryce Łacińskiej stwierdzono w Brazylii. O pierwszym przypadku poinformowały też Macedonia Północna, Grecja, Gruzja i Norwegia, o dwóch pierwszych - Pakistan. W Polsce uruchomiona została całodobowa infolinia NFZ, jej numer to 800 190 590. Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19? Jak walczy z nim świat?

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:53

  Kończymy relacjonowanie środowych wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa. Dziękujemy.

 • 21:51
 • 21:34
 • 21:31

  - Zobaczymy teraz, jak ten wirus zachowuje się w tropikalnym kraju w środku lata, jaki będzie jego wzorzec przenoszenia się - powiedział brazylijski minister zdrowia Luiz Henrique Mandetta, informując o pierwszym przypadku zakażenia w tym kraju.

 • 21:26

  W Helsinkach zdiagnozowano koronawirusa u Finki, która wróciła w niedzielę z Włoch. To drugi przypadek infekcji w Finlandii. Kobieta ma gorączkę, ale jej stan jest dobry. Przebywa w szpitalu w Helsinkach - poinformowały stołeczne służby medyczne.

 • 21:22
 • 21:06

  Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Norwegii - poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego w Oslo. Zainfekowana jest osoba, która w ubiegłym tygodniu wróciła z Chin, ale od tego czasu nie miała żadnych objawów choroby. Osoba ta została poddana kwarantannie w warunkach domowych.

 • 20:44

  Władze Jamajki i Wielkiego Kajmanu nie zgodziły się na wpłynięcie do ich portów wycieczkowca MSC Meraviglia z obawy, że jedna z osób na pokładzie może być zakażona koronawirusem. Statek płynie do portu na meksykańskiej wyspie Cozumel - poinformował operator MSC Cruises. Wyjaśnił, że jeden z członków załogi wycieczkowca ma grypę sezonową i nie przebywał wcześniej w żadnym z miejsc, w których występuje zagrożenie zakażenia koronawirusem. Operator dodał, że chory dla bezpieczeństwa jest odizolowany od innych podróżnych; otrzymuje leki, nie ma już gorączki i "prawie wyzdrowiał".

  Nie zgłoszono żadnych innych przypadków zachorowań na MSC Meraviglia.

 • 20:30

  Rosja prowadzi w sieci kampanię dezinformacji w sprawie koronawirusa i fałszywie oskarża Stany Zjednoczone o wywołanie epidemii - stwierdził cytowany przez agencję AFP Philip Reeker, zastępca amerykańskiego sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji. - Rozpowszechniając dezinformację o koronawirusie, wrogie rosyjskie podmioty po raz kolejny decydują się narażać publiczne bezpieczeństwo, odwracając uwagę od światowej odpowiedzi w dziedzinie zdrowia - oświadczył Reeker.

  Przykładami mają być rozpowszechnione na powiązanych z Kremlem kontach w serwisach społecznościowych oskarżenia, że to USA wywołały epidemię, by wywrzeć presję gospodarczą na Chinach.

  Strona rosyjska zaprzecza zarzutom. Za "celowo fałszywą historię" uznała je rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

 • 20:13

  Na każdym z kontynentów, z wyjątkiem Antarktydy, stwierdzono już przypadki zakażenia nowym koronawirusem - zauważa CNN. Stało się to po tym, jak w środę pierwszą infekcję w dotychczas "czystej" Ameryce Południowej odnotowano w Brazylii.

 • 19:59
 • 19:44

  W Goeteborgu potwierdzono drugi w Szwecji przypadek koronawirusa. Wirus został wykryty u osoby, która wróciła z północnych Włoch. Pacjent jest w dobrym stanie - poinformował szpital uniwersytecki Sahlgrenska. Pod koniec stycznia wirusa wykryto u 20-letniej kobiety, przebywającej wcześniej w okolicy chińskiego miasta Wuhan.

 • 19:42

  Nowe informacje o dwóch zakażonych z Pakistanu - jeden przypadek stwierdzono w Karaczi, drugi w Islamabadzie. Obaj mężczyźni przebywali wcześniej w Iranie. Pierwszy z nich był członkiem kilkudziesięcioosobowej grupy pielgrzymów, biorących udział w uroczystościach religijnych w Kom. - Próbujemy zlokalizować pozostałych członków grupy, by także poddać ich kwarantannie - oświadczył w rozmowie z agencją Reutera Murtaza Wahab, doradca władz prowincji Sindh.

 • 19:30

  Do 400 wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem we Włoszech - ogłosił wieczorem rządowy komisarz do spraw kryzysu sanitarnego Angelo Borrelli. Dotychczas zanotowano 12 zgonów. Wirus obecny jest w 10 z 20 regionów Włoch.

  Podając nową liczbę zarażonych Borrelli, który jest też szefem Obrony Cywilnej, podkreślił, że jest też dobra wiadomość. Jest nią, jak wyjaśnił, wyzdrowienie w Rzymie małżeństwa chińskich turystów z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. Były to dwa pierwsze przypadki obecności koronawirusa we Włoszech.

 • 19:25
 • 19:17

  Kolejna potwierdzona infekcja we Francji. Łącznie w tym kraju stwierdzono już 18 przypadków. - Nie ma epidemii, są odosobnione przypadki - zapewnił minister zdrowia Olivier Veran. Zapowiedział dostawę 15 milionów maseczek.

 • 19:15

  Ministerstwo zdrowia Gruzji poinformowało o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem. Minister Ekaterine Tikaradze przekazała, że pacjent to obywatel Gruzji, który wracał z Iranu przez Azerbejdżan.

 • 18:28
 • 18:15

  W czwartek na godz. 14 marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwoła posiedzenie prezydium Sejmu, które zdecyduje, kiedy Sejm zbierze się ws. sytuacji związanej z koronawirusem.

 • 18:07

  Minister zdrowia Pakistanu Zafar Mirza potwierdził pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem w tym kraju. Jeden odnotowano w Karaczi, nie podano miejsca drugiego. Obie osoby są w stanie "stabilnym".

 • 18:05

  W położonej nad Morzem Śródziemnym francuskiej Nicei nie odbędzie się zaplanowany na sobotę wielki finał tradycyjnego karnawału. "Choć ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem nie odnotowano w Nicei (...), zdecydowałem odwołać ostatni dzień" imprezy - poinformował w mediach społecznościowych mer miasta, Christian Estrosi.

 • 17:46
 • 17:33

  We Włoszech testom na obecność koronawirusa będą od teraz poddawane wyłącznie osoby z objawami choroby - ogłosiły władze medyczne. Jak zauważono, 95 proc. przeprowadzonych ostatnio testów przyniosło wynik negatywny. Decyzję o zmianie procedur ogłosił dyrektor Rady Służby Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia Franco Locatelli podczas konferencji w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie.

 • 17:32

  Władze Rosji poinformowały, że ograniczają wydawanie wiz dla obywateli Iranu. Wydawane będą tylko wizy biznesowe i humanitarne. Rosja zawiesza też od 1 marca połączenia lotnicze - z wyjątkiem wykonywanych przez linie Aerofłot - do Korei Południowej.

 • 17:23
 • 17:06

  We Włoszech doszło do otwartego sporu między rządem Giuseppe Contego a władzami regionu Marche, które podjęły decyzję o zamknięciu szkół do 4 marca w związku z szerzeniem się koronawirusa w kraju. W Marche stwierdzono dotąd jeden przypadek zakażenia. Tamtejsze władze poszły w ślad regionów na północy, przede wszystkim Lombardii i Wenecji Euganejskiej, które zamknęły szkoły i uniwersytety z powodu wysokiej liczby potwierdzonych przypadków wirusa.

  Premier Conte powiedział, że rząd kwestionuje tę decyzję uznając ją za niesłuszną i podejmie kroki, by ją anulować. - Tak być nie może, bo jeśli każdy podejmuje inicjatywy na własną rękę, powstaje ogólne zamieszanie w kraju trudne do opanowania.

  Gubernator Marche Luca Ceriscioli odparł, że nie zamierza wycofać rozporządzenia.

 • 17:03

  Włoski minister ds. europejskich Vincenzo Amendola powiedział po spotkaniu z ambasadorami państw UE, że kraje te rozumieją, co robią władze w Rzymie w związku z szerzeniem się koronawirusa i popierają podjęte przez nie kroki, by zatrzymać epidemię.

  Amendola, odnosząc się do specjalnych kontroli turystów z Włoch i ograniczeń dla nich wprowadzonych przez niektóre państwa na świecie, stwierdził: - Pomysł, że można by zabronić obywatelowi włoskiemu wjazdu do innego kraju, nie ma zupełnie sensu. Jak dodał, wśród państw UE "panuje co do tego jasność".

 • 16:34

  Ministerstwo zdrowia Libanu potwierdziło drugi przypadek zakażenia koronawirusem w tym kraju. Kobieta wróciła w zeszłym tygodniu z Iranu i od tego czasu przechodziła kwarantannę w szpitalu w Bejrucie.

 • 16:29

  Prawidłowe mycie rąk trwa mniej więcej tyle, ile dwukrotne zaśpiewanie "Happy Birthday" - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. - Apeluję do tego, abyśmy wykonywali to mycie rąk zgodnie z zasadami - mówiła na antenie TVN24 Maria Gańczak, epidemiolog z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 • 16:25
 • 15:44
 • 15:40

  Pierwszy przypadek koronawirusa w Grecji to 38-letnia kobieta, która wróciła z podróży do północnych Włoch - przekazało ministerstwo zdrowia w Atenach.

 • 15:38
 • 15:33

  Ministerstwo zdrowia Kuwejtu poinformowało, że liczba zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju wzrosła do 25. W środę stwierdzono kolejnych 13 infekcji.

 • 15:30
 • 15:27
 • 15:14

  Włochy będą mogły skorzystać z elastyczności unijnych reguł budżetowych w związku z negatywnym wpływem koronawirusa na ten kraj - zasugerował komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Bruksela nie ma na razie szacunków jak epidemia wpływa na gospodarkę. - W pakcie stabilności i wzrostu są klauzule dotyczące elastyczności. Są one zarezerwowane dla wyjątkowych sytuacji i dlatego to będzie omawiane w przyszłym miesiącu pamiętając o warunkach, które muszą być spełnione do wykorzystania tych klauzul - powiedział Gentiloni.

 • 14:56
 • 14:55

  Wielka Brytania w ramach zapobiegania epidemii koronawirusa rozszerzy przeprowadzanie testów na jego obecność także na część pacjentów mających objawy zwykłej grypy. Dotychczas w Wielkiej Brytanii testy na obecność koronawirusa COVID-19 przeprowadzano tylko u osób, które albo wykazywały typowe dla niego symptomy, albo wracają z krajów, gdzie trwa epidemia, czyli z Chin, Korei Południowej oraz z północnych Włoch.

 • 14:53
 • 14:49

  Służby medyczne Lotniska Chopina sprawdziły we wtorek temperaturę na pokładach samolotów u ponad 800 pasażerów z Włoch. U nikogo nie stwierdzono objawów koronawirusa – poinformował rzecznik portu Piotr Rudzki. Dodał, że średnio dziennie z Włoch przylatuje od 900 do tysiąca osób.

 • 14:46

  MEN wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotuje rekomendacje dla dyrektorów szkół, co należy zrobić i jak w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia epidemiologicznego. Zasady bezpieczeństwa MEN przypomni także kuratorom oświaty. Poinformowali o tym dziennikarzy minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i wiceminister edukacji Marzena Machałek.

 • 14:39

  Nagły wzrost liczby nowych przypadków koronaawirusa we Włoszech, Iranie i Korei Południowej jest "głęboko niepokojący", ale wirus nadal może być opanowany i nie stanowi pandemii - powiedział szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).- Nie powinniśmy zbyt pochopnie ogłaszać pandemii bez dokładnej i jasnej analizy faktów – stwierdził Tedros Adhanom Ghebreyesus. 30 stycznia WHO ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.

  - Beztroskie używanie słowa "pandemia" nie przynosi żadnych wymiernych korzyści, ale wiąże się ze znacznym ryzykiem w zakresie wzmacniania niepotrzebnego i nieuzasadnionego strachu oraz stygmatyzacji, a także paraliżowania systemów. Może to być również sygnał, że nie możemy już powstrzymać wirusa, co nie jest prawdą - dodał.

 • 14:28

  Francuskie linie lotnicze Air France poinformowały w komunikacie, że nie odwołują lotów do Włoch, ale zwracają koszty biletów do miast w północnych regionów tego kraju, a także akceptują przełożenie lotów z powodu epidemii nowego koronawirusa.

 • 14:26

  W związku z epidemią Uniwersytet Warszawski rekomendował pracownikom, doktorantom i studentom odwołanie wyjazdów do 11 gmin we Włoszech objętych kwarantanną.

  Natomiast kolegium rektorskie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zdecydowało o wstrzymaniu wyjazdów i przyjazdów studentów i pracowników uczelni m.in. z Chin i Hong Kongu, Korei Południowej i północnych Włoch. Powodem jest zagrożenie koronawirusem.

 • 14:25
 • 14:04
 • 13:29
 • 13:27

  Ministerstwo zdrowia Grecji oświadczyło, że pierwszą w tym kraju chorą jest 38-letnia Greczynka, która przyjechała z obszaru północnych Włoch.

 • 12:35

  Japońska telewizja NHK, powołując się na rządowe źródła, mówi o śmierci około 80-letniego mężczyzny.

 • 12:27

  Liczba zakażeń nowym koronawirusem potwierdzonych w Korei Południowej wzrosła w środę do 1261. Władze rozpoczęły badanie 210 tysięcy wyznawców ruchu religijnego, z którym łączona jest duża część infekcji – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

  W środę bilans zakażeń powiększył się o 284, co jest jak dotąd największym wzrostem w ciągu jednego dnia. Jeszcze tydzień temu w kraju było tylko 51 potwierdzonych przypadków – wynika z informacji Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 • 12:23

  We Włoszech z powodu koronawirusa zmarła 12 osoba.

  W sumie w tym kraju doliczono się 374 przypadków zakażenia. To o ponad 50 więcej niż we wtorek.

 • 12:01

  Grecja potwierdza pierwszy przypadek zakażenia.

 • 11:45
 • 11:28

  Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, pisze o pierwszym przypadku koronawirusa w Ameryce Łacińskiej wykryty przez władze Brazylii.

 • 10:49
 • 10:42
 • 10:37

  Władze Francji poinformowały o śmierci 60-letniego nosiciela koronawirusa. W sumie we Francji zakażonych jest 17 osób.

  Zmarły jest pierwszym Francuzem z dwóch zmarłych do tej pory we Francji osób. Pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa we Francji, a zarazem pierwszą w Europie, był chiński turysta.

 • 10:29

  Iran poinformował o 44 nowych zakażeniach w ciągu ostatniej doby - w sumie w tym kraju zmarło 19 osób, a 139 jest zakażonych.

 • 10:26

  Władze Kuwejtu odnotowały już 18 przypadków zakażenia.

 • 10:23
 • 10:14
 • 10:02
 • 9:44

  Kręcenie zdjęć do filmu "Mission: Impossible 7" w Wenecji wstrzymano z powodu wybuchu epidemii koronawirusa we Włoszech - podała BBC. Zdjęcia do filmu, w którym główną rolę gra Tom Cruise, miały rozpocząć się 13 lutego.

 • 9:40

  O nowych przypadkach zakażeń poinformowały władze Tajlandii. W sumie zakażonych jest tam 40 osób.

 • 9:32

  - Koronawirus nie powinien być zamieniony w broń naszych wrogów zamykającą produkcję w kraju - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani.

  W Iranie odnotowano dotychczas 16 zgonów z powodu koronawirusa.

 • 9:28
 • 9:13

  Korea Południowa poinformowało o 115 nowych przypadkach, co daje łączną liczbę 1261 zakażeń.

 • 9:00
 • 8:01
 • 7:59
 • 7:58
 • 7:29
 • 7:25

  Liczba zakażonych w Bahrajnie wzrosła do 26.

 • 7:17

  Kazachstan od 1 marca zawiesi loty do i z Iranu.

 • 6:49
 • 6:40
 • 6:39

  Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2715 - poinformowała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 52 zgony.

  Komisja podała, że wszystkie nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei. W prowincji tej liczba ofiar śmiertelnych obecnie wynosi 2615.

  Najnowsze dane Komisji wskazują, że rozprzestrzenianie się epidemii w Chinach ma tendencję spadkową. Dzień wcześniej informowano o 71 nowych zgonach i 508 nowych przypadkach zakażenia.

 • 6:39
 • 6:37

  Z powodu szerzenia się koronawirusa na północy Włoch na czerwiec przełożono tegoroczną edycję Targów Meblowych (Salone del Mobile) w Mediolanie, które miały rozpocząć się 21 kwietnia.

 • 6:37

Naukowcy z Centrum Nauki o Systemach i Inżynierii amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli aktualizowaną na bieżąco interaktywną mapę, na której zaznaczone są miejsca, gdzie wykryto zakażenia koronawirusem. Zliczane są także przypadki zakażeń, zgony i wyleczone osoby.

Archiwalne zapisy mapy z ostatnich dni pokazują rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chinach i sąsiednich państwach azjatyckich. Poza tym przypadki zarażenia potwierdzono w wielu innych krajach, między innymi w Europie.

Według danych z 26 lutego na całym świecie zanotowano ponad 80 tysięcy zakażeń oraz 2760 przypadków śmiertelnych.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na świecie (dane z 26 lutego rano)gisanddata.maps.arcgis.com

Autor:mtom,rzw

Źródło: Reuters, PAP, BBC, Corriere della Sera, CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MATTEO CORNER

Raporty: