Premier Indii: nasza szczepionka przeciw COVID-19 będzie powszechnie dostępna na świecie

TVN24 | Świat

Autor:
ads/b
Źródło:
PAP

Premier Indii Narenda Modi zapewnił w sobotę, że indyjska szczepionka przeciwko COVID-19, która znajduje się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, będzie powszechnie dostępna na świecie. - Całe moce dostawcze indyjskiego sektora szczepionkowego zostaną użyte, by pomóc ludzkości w przezwyciężeniu tego kryzysu - powiedział.

Premier Indii przemawiał na 75. Sesji Zgromadzenia ONZ, która w tym roku odbywa się zdalnie.

- Jako przedstawiciel kraju, który jest światowym potentatem, gdy chodzi o produkcję szczepionek, chciałbym zapewnić społeczność międzynarodową, że całe moce dostawcze indyjskiego sektora szczepionkowego zostaną użyte, by pomóc ludzkości w przezwyciężeniu tego kryzysu - zadeklarował premier rządu Indii w przesłanym nagraniu.

Ostatnia faza badań nad szczepionką

O tym, że Indie zamierzają podjąć w przyszłości produkcję szczepionki przeciwko COVID-19 na szeroką skalę, Modi mówił po raz pierwszy w sierpniu. W lipcu indyjska Rada do spraw Badań Medycznych przekazała, że do 15 sierpnia, kiedy przypadał Dzień Niepodległości Indii, daje sobie czas na opracowanie szczepionki na koronawirusa.

Obecnie badania nad indyjską szczepionką są już w trzeciej fazie. Trwa masowe sprawdzanie skuteczności szczepionki na ochotnikach. Jeśli badania te zostaną zakończone sukcesem, a szczepionka okaże się bezpieczna i skuteczna - podkreślił w sobotę Modi - Indie pomogą państwom świata w stworzeniu odpowiedniej infrastruktury do przechowywania i realizacji dostaw, by szczepionka mogła jak najprędzej trafić do społeczeństw.

Obietnica produkcji ogólnodostępnej szczepionki przeciw COVID-19, jaką złożył w sobotę Modi, jest odpowiedzią na niedawny apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o jej powszechną dostępność. We wtorek Guterres mówił, że sygnały docierające z wielu państw wskazują, że ich władze zawierają już teraz umowy, które zapewnią preferencyjne traktowanie ich własnych społeczeństw.

Koronawirus w Indiach

W marcu, gdy w Indiach, jednym z najludniejszych krajów świata, diagnozowano mniej niż 100 przypadków zakażenia koronawirusem dziennie, Modi zarządził ogólnokrajową kwarantannę. W ostatnim okresie nastąpił jednak gwałtowny przyrost zakażeń; Indie są drugim po Stanach Zjednoczonych krajem z największą liczbą zakażonych. Ich całkowita liczba od początku epidemii wynosi obecnie 5,9 miliona (przyrost o 85,3 tysiąca. w ciągu ostatniej doby). Od początku epidemii zmarło 93 379 zakażonych osób (przyrost o 1089 osób).

Autor:ads/b

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: