Norwegia zamyka część przejść granicznych. Słowacja zaostrza restrykcje

Źródło:
PAP

Indie zatwierdziły stosowanie szczepionki wyprodukowanej przez firmę farmaceutyczną AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. W Norwegii zamknięte zostały niewielkie przejścia graniczne, które nie mają wystarczającej infrastruktury do przeprowadzenia testów. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 53 tysiące nowych zakażeń. Pogarszająca się sytuacja pandemiczna spowodowała wprowadzenie na Słowacji kolejnych restrykcji.

Stany Zjednoczone zmagają się ze spektakularnym powrotem epidemii od jesieni, przyspieszonym dodatkowo przez przemieszczanie się milionów Amerykanów na wielkie rodzinne Święto Dziękczynienia pod koniec listopada i Boże Narodzenie pod koniec roku, pomimo apeli władz, by pozostać w domu. Od początku pandemii w USA zmarło już ponad 346 tysięcy osób. Obecnie z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest w Stanach ponad 125 tysięcy osób.

Prawie 3 miliony ludzi otrzymały w USA do piątku pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 - wynika z danych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Liczba ta daleka jest od deklarowanego celu prezydenta Donalda Trumpa, który zapowiadał 20 milionów osób zaszczepionych do końca roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Norwegia zamyka mniejsze przejścia graniczne

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wymogu testowania, gdyż obawiamy się importu nowych mutacji koronawirusa. Wiele osób powróci po Bożym Narodzeniu z krajów o wiele wyższym wskaźniku zakażeń - stwierdziła premier Norwegii Erna Solberg.

Zamknięte zostały niewielkie przejścia graniczne, które nie mają wystarczającej infrastruktury do przeprowadzenia testów.

Rząd zapowiedział zwiększenie możliwości testowania na lotnisku Gardermoen w Oslo, gdzie do tej pory wykonywano badania dobrowolnie. W przypadku dłuższego pozostania w Norwegii należy wykonać ponowny test po czterech tygodniach. Testom nie będą poddawane dzieci poniżej 12. roku życia, kierowcy autobusów na trasach dalekobieżnych oraz dyplomaci.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 557 przypadków koronawirusa. Łączna liczba to 49 803. Na COVID-19 zmarło 436 osób.

Ponad 600 zgonów w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 53 285 nowych zakażeń koronawirusem oraz zarejestrowano 613 zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd. Liczba zgonów jest wyraźnie mniejsza niż w poprzednich dwóch dniach, gdy była blisko tysiąca, co było najgorszymi statystykami od końca kwietnia, jednak podany w piątek bilans obejmuje tylko Anglię.

W całym kraju z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 74 125 osób, z czego 64 731 w Anglii, 4578 - w Szkocji, 3494 - w Walii, a 1322 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami, Meksykiem i Włochami, ale coraz bardziej zbliża się do Włoch.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Prawie 13 tysięcy zakażeń w Niemczech, możliwe przedłużenie lockdownu

W Niemczech w ciągu ostatniej doby potwierdzono 12 690 przypadków infekcji koronawirusem i 336 zgonów. Łączna liczba zakażonych od początku pandemii zwiększyła się do 1 755 351, a zmarłych do 33 960.

Ocenia się, że przy tak wysokim dobowym przyroście zakażeń i zgonów obowiązujące w tym kraju obostrzenia zostaną najprawdopodobniej przedłużone po 10 stycznia. Obecnie w Niemczech obowiązuje twardy lockdown - władze zakazały opuszczania domów bez konieczności, otwarte są tylko sklepy z artykułami niezbędnymi do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.

Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć 5 stycznia kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z szefami rządów 16 krajów związkowych.

Sytuacja jest szczególnie krytyczna w Saksonii, która przez długi czas skutecznie opierała się epidemii. Z dużymi przyrostami zakażeń borykają się też Bawaria, Brandenburgia i stolica kraju Berlin.

Ponad 22 tysiące zakażeń we Włoszech

Następne 462 osoby zmarły we Włoszech na COVID-19, potwierdzono 22 211 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w pierwszy dzień nowego roku Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Wykonanych zostało w ciągu doby 157 tysięcy testów.

W szpitalach przebywa 22 tysiące chorych na COVID-19. Na oddziałach intensywnej terapii zajętych jest 2,5 tysiąca łóżek. Szósty dzień z rzędu trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Na kilkanaście dni przed 108. urodzinami szczepionkę otrzymała mieszkająca w domu opieki w stołecznym regionie Lacjum Fiorina Fiorelli.

MSW poinformowało, że w sylwestra siły porządkowe skontrolowały prawie 65 tysięcy osób. Za złamanie przepisów o częściowym lockdownie i godzinie policyjnej wymierzono ponad 1300 kar.

Słowacja z nowymi obostrzeniami

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova powiedziała w orędziu noworocznym, że wrogami nie są ludzie o przeciwnych opiniach czy restrykcje władz, ale koronawirus. Według prezydent potrzebne jest zaufanie do tego, że decyzje polityków są najlepsze z możliwych.

Według piątkowych danych ministerstwa zdrowia w ostatni dzień 2020 roku zmarło na Słowacji 112 osób – to najwyższa dobowa liczba zgonów w tym kraju. Dzień wcześniej w niewiele ponad 5,5-milionowym kraju zanotowano 6315 pozytywnych wyników testów. Pogarszająca się sytuacja pandemiczna spowodowała wprowadzenie w czwartek obowiązujących od północy w Nowy Rok kolejnych restrykcji związanych przede wszystkim z zakazem wychodzenia.

W piątek szef służb sanitarnych Jan Mikas sprecyzował, czego dotyczą ograniczenia i jakie są od nich wyjątki. Restrykcje są dalej idące niż te obowiązujące w czasie świąt i mają na celu zatrzymanie ludzi w domu i wychodzenie tylko w pilnym i koniecznym celu. Wprowadzono zakaz spotykania się osób z innych gospodarstw domowych. Jeżeli ktoś pojechał w świąteczne odwiedziny do rodziny w innej części kraju, może wrócić do domu, ale nie może drugi raz znów tam pojechać. Wyjątkiem jest niezbędna pomoc członkom własnej rodziny.

Wyjście z domów w godzinach od 5 rano do 1 w nocy następnego dnia możliwe jest tylko w drodze do pracy, co wymaga stosownych zaświadczeń, a także do lekarza, na test na obecność koronawirusa oraz po zakup niezbędnych produktów. Otwarte są jedynie sklepy spożywcze, apteki, stacje benzynowe i zakłady optyczne. Można uprawiać sport lub chodzić na spacery, ale tylko w obrębie własnego powiatu. W rozporządzeniu rządu przewidziano wyjątek dla właścicieli psów i kotów, ale ze swoimi pupilami mogą wyjść jedynie na odległość kilometra od domu.

Od Nowego Roku hotele i pensjonaty nie mogą przyjmować nowych gości, ale jeżeli ktoś w nich ma już opłacony pobyt, może w nich pozostać, ale tylko do 10 stycznia. Po tej dacie hotele muszą być puste. W sanatoriach mogą być tylko pensjonariusze wysłani tam przez lekarzy. Powrót z trwających wyjazdów, także z zagranicznych, traktowany będzie jako wyjątek.

Indie zatwierdzają szczepionkę koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego

Indie zatwierdziły w piątek stosowanie w nagłych przypadkach szczepionki na koronawirusa, wyprodukowanej przez firmę farmaceutyczną AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - podała agencja Reutera, powołując się na źródła. Oficjalnie rząd w Delhi nie potwierdził tej informacji.

Według zestawienia Reutera diagnozuje się tam obecnie średnio 20 tysięcy zakażeń dziennie, a z powodu koronawirusa każdego dnia umiera 285 osób. Szczyt epidemii w Indiach nastąpił w połowie września, gdy stwierdzano blisko 100 tys. nowych infekcji i ponad tysiąc zgonów dziennie. Od tego czasu liczby te stopniowo maleją.

Preparat AstraZeneca jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji od szczepionki firm Pfizer/BioNTech, stosowanej coraz powszechniej na całym świecie. Może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C. przez co najmniej 6 miesięcy i również jest aplikowany w dwóch dawkach.

Ponad 6 tysięcy hospitalizowanych w Czechach

Wskaźnik zagrożenia epidemicznego w Czechach wynosi 90 w skali od zera do 100 – podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Wzrost poziomu ryzyka do najwyższego dotąd poziomu wyznacza m.in. liczba reprodukcyjna "R", która wynosi teraz 1,44.

Liczba reprodukcyjna, pokazująca, ile osób może zarazić jeden zainfekowany SARS-CoV-2 człowiek, jest jednym z czterech wskaźników, służących do wyliczenia poziomu ryzyka, od którego zależą wprowadzane przez władze restrykcje. Pozostałe to dwutygodniowe wzrosty zakażeń, także wśród seniorów oraz liczba pacjentów w szpitalach.

31 grudnia odnotowano 13 274 zakażenia SARS-CoV-2, ale jak podkreślają eksperci, w ostatni dzień roku przeprowadzono o około 10 tysięcy testów mniej niż w poniedziałek, wtorek i środę. Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w tej chwili w Czechach zarażonych jest ponad 120 tysięcy osób, najwięcej od końca października.

W szpitalach jest ponad 6 tysięcy pacjentów. 865 z nich ma ciężki przebieg COVID-19. W ostatnich dniach wzrosła liczba zgonów. W środę zmarło 136 osób. Na początku listopada umierało dziennie ponad 200 osób zakażonych koronawirusem.

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: