Koronawirus na świecie. Najmniej zakażeń w Wielkiej Brytanii od miesiąca

Źródło:
PAP

Turecki rząd częściowo zniósł wymóg poddawania się testom PCR na COVID-19 dla niezaszczepionych. Najniższą od miesiąca liczbę zakażeń koronawirusem - 81,7 tys. - wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie w wielu państwach Europy odbyły się protesty przeciwników szczepień.

Władze Turcji częściowo znoszą wymóg poddawania się testom PCR na COVID-19 dla niezaszczepionych przeciw tej chorobie - poinformowała w sobotę państwowa agencja prasowa Anatolia. Restrykcje zostaną złagodzone w transporcie publicznym i miejscach kultury, m.in. w teatrach, kinach i salach koncertowych.

Wymóg poddawania się testom na obecność koronawirusa zostanie także zniesiony dla urzędników państwowych, osób zatrudnionych w sektorze prywatnym oraz dla personelu szkolnego - podała turecka agencja, powołując się na resort spraw wewnętrznych.

Tego samego dnia dyrektor wykonawczy państwowego przewoźnika lotniczego Turkish Airlines Bilal Eksi przekazał na Twitterze, że wymóg przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR zostanie zniesiony dla pasażerów samolotów wykonujących loty krajowe.

W środę minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca oświadczył, że osoby, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem, nie będą już zobowiązane do wykonywania testu PCR i izolowania się. Jedynie ci z objawami choroby będą poddawani badaniu na obecność SARS-COV-2. W przypadku wyniku pozytywnego, izolacja będzie musiała trwać siedem dni, bez potrzeby ponawiania testu - wyjaśnił minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Hiszpania może pochwalić się wysokim wskaźnikiem zaszczepienia

Personel medyczny sił zbrojnych Hiszpanii pomógł zaszczepić przeciw COVID-19 ponad 100 tys. obywateli tego kraju - podało w sobotę ministerstwo obrony w Madrycie. W 47-milionowej Hiszpanii podwójną dawkę szczepionki przyjęło już 38,1 mln osób, czyli prawie 90,5 proc. ludności powyżej 12. roku życia.

Resort obrony przypomniał, że tylko ostatniej doby liczba osób zaszczepionych przez wojskowych medyków zwiększyła się o 20 tys.

W sobotę premier Pedro Sanchez zapowiedział, że najpóźniej do końca czerwca Hiszpania wyprodukuje własną szczepionkę przeciwko COVID-19. Sprecyzował, że będzie ona wytwarzana tylko w krajowych zakładach farmaceutycznych.

Szef centrolewicowego rządu ujawnił też, że do sobotniego popołudnia hiszpańskie służby medyczne skierowały w sumie 5 mln dawek szczepionki do państw rozwijających się. Trafiły one głównie do krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki.

Dotychczas w Hiszpanii potwierdzono ponad 8 mln zachorowań na COVID-19, a także 90,7 tys. zgonów spowodowanych tą chorobą.

Wprawdzie w sobotę ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało bilansu dotyczącego pandemii, ale z komunikatów służb regionalnych wynika, że szósta fala COVID-19 w tym kraju nie ustępuje. Jedynie we wspólnocie autonomicznej Andaluzji, na południu, odnotowano nieznaczny spadek dobowej liczby zakażeń koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii podało tymczasem, że analiza wód ściekowych w największych miastach dowodzi, iż w całym kraju dominującym wariantem koronawirusa jest już omikron.

Wielka Brytania. Najniższy wskaźnik zakażeń od miesiąca

Najniższą od miesiąca liczbę zakażeń koronawirusem - 81,7 tys. - wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii. To kolejny sygnał, że szczyt fali wywołanej przez wariant omikron już minął, ale naukowcy ostrzegają, że kolejna - mniejsza - fala może nadejść latem.

Nowy bilans zakażeń jest wyraźnie niższy od piątkowego - o prawie 18 tys., jak i tego z poprzedniej soboty - o 64,7 tys. Natomiast łączny bilans za ostatnie siedem dni - 824,6 tys. - jest niższy od tego z poprzednich siedmiu dni o prawie 33 proc.

Na razie jednak spadające tempo nowych infekcji nie przekłada się na mniejszą liczbę zgonów z powodu COVID-19. W ciągu ostatniej doby stwierdzono ich 287. To wprawdzie o 26 mniej niż było tydzień wcześniej, ale statystyka za ostatnie siedem dni - 1843 - jest wyższa o 45 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma.

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono prawie 15,15 mln zakażeń, z powodu których zmarło 151 899 osób.

W związku z wyraźnymi sygnałami, że Wielka Brytania tę falę pandemii ma już za sobą, w kończącym się tygodniu władze Szkocji i Walii ogłosiły stopniowe znoszenie restrykcji wprowadzonych w związku z wariantem omikron.

Jednak Naukowa Grupa Doradcza ds. Kryzysowych (SAGE) ostrzegła w piątek, by nie popadać w przekonanie, że niebezpieczeństwo związane z omikronem już minęło, bo szczyt hospitalizacji w tej fali dopiero nastąpi w najbliższych dniach, zaś latem można się spodziewać kolejnego wzrostu zakażeń - choć już mniejszego - będącego efektem częstszych kontaktów społecznych oraz zanikania z czasem ochrony dawanej przez szczepionki.

W Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki przyjęło dotychczas 36,3 mln osób, co stanowi 63,1 proc. osób powyżej 12. roku życia.

Koronawirus na świecie. Protesty

W sobotę w Europie odbyło się kilka protestów przeciwników szczepień.

Tysiące osób protestowało w sobotę w Wiedniu przeciwko planowanym w Austrii obowiązkowym szczepieniom na COVID-19. W przyszłym tygodniu austriacki parlament ma głosować w tej sprawie. Szczepienia mają być obowiązkowe od lutego.

Koronasceptycy demonstrowali także na ulicach niemieckich miast. Protesty liczyły tysiące osób. Były także kontrdemonstracje.

Natomiast cztery manifestacje przeciwników paszportów covidowych zgromadziły w sobotę w Paryżu około 7 tys. osób, w tym 5,8 tys. na wiecu zorganizowanym przez ugrupowanie Patrioci Floriana Philippota. W innych miastach Francji protestowało w sumie około 47 tys. osób.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock