TVN24 | Świat

Liczba zakażonych w USA "nawet osiem razy większa" od oficjalnej

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W USA odnotowano ostatniej doby ponad dwa tysiące zgonów z powodu koronawirusa. Z szacunków naukowców z Centrów Kontroli Chorób (CDC) wynika, że około 84 procent populacji Stanów Zjednoczonych nie jest jeszcze zakażona. W Meksyku stwierdzono już ponad 100 tysięcy zgonów na COVID-19. Z kolei w Brazylii, mimo zbliżającego się lata, wykryto 38 tysięcy nowych infekcji.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU) w Baltimore poinformował w czwartek o 2297 zgonach z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby w USA. Obecność COVID-19 wykryto u 181 490 kolejnych osób. Uczelnia z Baltimore podaje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 12,9 miliona przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 263 394 osób.

W czwartek amerykańskie radio publiczne (NPR) powiadomiło, powołując się na model opracowany przez rządowych ekspertów, że pod koniec września "rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem w USA osiągnęła prawie 53 miliony, obecnie może zbliżać się do 100 milionów". Z modelu opracowanego przez naukowców z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) wynika, że prawdziwa liczba zakażeń jest około osiem razy większa od zgłoszonych. Obejmują one bowiem tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi - przekazano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Wstępne szacunki przy użyciu tego modelu wykazały, że do końca września 52,9 miliona osób zostało zarażonych, podczas gdy liczba zakażeń potwierdzonych laboratoryjnie wynosiła zaledwie 6,9 miliona. (…) Oznacza to, że około 84 procent populacji USA nie jest jeszcze zakażona" – twierdzili eksperci w artykule ogłoszonym w czasopiśmie "Clinical Infectious Diseases" z 25 listopada.

NPR zwraca uwagę, że jeśli proporcje w modelu się utrzymają, szacowana liczba faktycznych zakażeń będzie teraz większa niż 95 milionów. 71 procent Amerykanów jest zatem jeszcze niezainfekowanych. Model bierze pod uwagę fakt, że większość przypadków COVID-19 jest łagodna lub bezobjawowa. Dlatego nie są zgłaszane.

Naukowcy wykorzystali badania osób, które mają we krwi przeciwciała koronawirusa, co wskazuje na to, że w pewnym momencie zostali zakażeni. W taki sposób specjaliści szacują, ile przypadków pozostało niewykrytych. Niektóre z badań przeciwciał sugerują, że zgłoszono tylko jedną na 10 infekcji koronawirusem. Celem stworzenia modelu była "lepsza ocena wpływu pandemii COVID-19 na system opieki zdrowotnej i społeczeństwo" - napisali autorzy opracowania. Zgodnie z ich modelem szacuje się też, że oficjalne statystyki nie obejmują więcej niż jedną trzecią osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa.

Ponad 100 tysięcy zgonów w Meksyku

W ciągu ubiegłych 24 godzin w Meksyku potwierdzono 8107 nowych przypadków koronawirusa i 645 zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 1 078 594, a ofiar śmiertelnych do 104 242. Resort zastrzega, że rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych na COVID-19 jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.

Hugo López-Gatell, podsekretarz ds. profilaktyki i promocji zdrowia ostrzegł o postępującym zapełnieniu szpitali. Na poziomie krajowym obłożenie łóżek nie przekracza 38 proc., ale w Durango, Zacatecas, Coahuila, Mexico City i Nuevo León obłożenie przekracza 60 proc. Obłożenie łóżek z respiratorami - 32 proc., w całym Meksyku odsetek ten wzrasta do 61 proc.

Meksyk jest jedenastym krajem na świecie z największą liczbą przypadków zakażeń i czwartym z największą liczbą zgonów - zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Blisko 700 zmarłych na COVID-19 w Brazylii

Z kolei brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 37 614 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin i 691 kolejnych zgonach z przyczyn powiązanych z COVID-19. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażeń od początku pandemii wzrosła do 6 204 220, a zgonów do 171 460.

Najwięcej przypadków zakażeń i zgonów notuje się w stanie Sao Paulo, najludniejszym w kraju, liczącym 46 milionów mieszkańców. Do ubiegłej środy zarejestrowano tam 1 224 744 przypadków zakażeń i 41 601 zgonów. Statystycznie w Brazylii odnotowuje się ponad 80 zgonów i prawie 3 tysiące zakażonych osób na każde 100 000 mieszkańców.

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, w którym stwierdzono ponad 6 milionów zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: