TVN24 | Świat

Miliard dawek szczepionki podanych w Indiach

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

W 1,4-miliardowych Indiach podano już miliard dawek preparatu przeciw COVID-19. "Piszemy scenariusze historii" - oświadczył premier Narendra Modi.

Indie są drugim po Chinach państwem świata, które przekroczyło próg miliarda podanych dawek preparatu chroniącego przed COVID-19. 75 procent indyjskiego społeczeństwa (z 944 mln osób dorosłych) otrzymało jak dotąd jedną dawkę szczepionki, a 30 procent mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Za priorytet uznaje się obecnie zwiększenie grupy, która otrzyma drugą dawkę szczepionki – przekazał szef krajowego zespołu do spraw walki z pandemią dr Vinod Kumar Paul. - Pełne zaszczepienie jest absolutnie kluczowe – dodał.

"Indie piszą scenariusze historii" - napisał na Twitterze premier Narendra Modi. "Jesteśmy świadkami triumfu indyjskiej nauki, przedsiębiorczości i zbiorowego ducha (1,3 miliarda) Hindusów" - dodał szef rządu gratulując rodakom miliarda podanych dawek szczepionki, a także składając gratulacje lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim, którzy "osiągnęli ten wyczyn".

Ważny dostawca szczepionek

Indie są ważnym dostawcą szczepionek do wielu państw świata. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w kraju wstrzymano w kwietniu eksport preparatów od indyjskich producentów. Obecnie gwałtowna fala zakażeń została powstrzymana, a indyjskie władze z optymizmem zapewniają, że lokalna produkcja pozwoli pokryć zarówno potrzeby krajowe, jak i zagraniczne.

Główni dostawcy szczepionek przeciw COVID-19 zwiększyli produkcję – Instytut Serum do ok. 220 mln dawek miesięcznie, a Bharat Biotech do ok. 30 mln.

Gratulacje WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która w dużym stopniu polega na Indiach w zakresie dostaw szczepionek w ramach programu COVAX (ma zagwarantować dostęp do preparatu krajom rozwijającym się), pogratulowała Indiom osiągnięcia punktu zwrotnego.

- Postęp Indii należy postrzegać w kontekście godnego pochwały zaangażowania i wysiłków tego kraju na rzecz zapewnienia dostępności tych ratujących życie szczepionek na całym świecie – powiedziała Poonam Khetrapal Singh, dyrektor regionalny WHO w Azji Południowo-Wschodniej.

W środę potwierdzono w Indiach 14 tysięcy zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii w kraju odnotowano ponad 34 miliony przypadków infekcji i ponad 452 tysięcy zgonów z powodu COVID-19.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości