TVN24 | Świat

Aplikacje śledzące i psy-roboty w parkach. Ekspert: tych technologii nie da się schować do pudełka po pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP

W walce z pandemią COVID-19 wiele państw zdecydowało się na zastosowanie nowoczesnej technologii - od aplikacji mobilnych po psy-roboty, patrolujące parki i ulice. Pojawiają się obawy, że systemy te mogą zostać wykorzystane w przyszłości do kontrolowania obywateli. - Każdy nowy wynalazek, który ma w sobie coś pozytywnego, ma też coś negatywnego. To jak grawitacja: to, co leci do góry, musi spaść na dół. Wszystko ma swoje złe strony - wyjaśnia ekspert.

- W czasach COVID-19 następuje duży skok w rozwoju technologii śledzącej, przypuszczalnie w najlepszych intencjach, ale później nie będzie można tej technologii "odwymyślić", schować z powrotem do pudełka - mówi profesor David Phillips, ekspert w dziedzinie zdrowia globalnego i epidemiologii społecznej z Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu.

Sztuczna inteligencja pomagała lekarzom w Chinach i Włoszech szybciej diagnozować zakażenia. Uwagę mediów przyciągał również pies-robot pilnujący przestrzegania restrykcji epidemicznych w parku w Singapurze i drony używane w tym celu w niektórych chińskich miastach.

Jednak to aplikacje śledzące na telefonach komórkowych wzbudzają najwięcej kontrowersji, a drony i roboty uznawane są tylko za widoczne przedłużenie takich systemów. Wielu widzi w nich szansę na złagodzenie ograniczeń przemieszczania się i opanowanie pandemii, ale inni obawiają się o prywatność.

"Namierzanie, śledzenie i testowanie to w tym momencie jedyna broń, jaką mamy"

Skuteczność tych systemów nie została jak dotąd potwierdzona w praktyce. Modele symulacyjne wskazują, że aplikacje śledzące mogą spowolnić szerzenie się wirusa, ale pod warunkiem, jeśli będzie ich używał odpowiednio duży odsetek społeczeństwa. To z kolei zależy od zaufania do firm technologicznych i rządów państw – zauważa portal magazynu "Nature".

Prof. Phillips podkreśla, że nie dysponujemy obecnie lekarstwem ani szczepionką na COVID-19, więc "namierzanie, śledzenie i testowanie to w tym momencie jedyna broń, jaką mamy". Zaznacza jednak, że choć wiele osób godzi się na śledzenie w obliczu zagrożenia zdrowia, to jeśli w przyszłości zostaną przez taki system namierzeni na przykład w związku z przestępstwem czy demonstracją polityczną – wtedy mogą to uznać za zbyt inwazyjne.

"Namierzanie, śledzenie i testowanie to w tym momencie jedyna broń, jaką mamy"Shutterstock

W Chinach, pierwszym kraju dotkniętym pandemią, "kody zdrowotne" na telefonach wymagane są przy wejściu do wielu budynków i w transporcie publicznym. Władze 10-milionowego miasta Hangzhou ogłosiły publicznie, że rozważają utrzymanie i rozbudowę tego systemu, by oceniał stan zdrowia mieszkańców również po zakończeniu pandemii.

Nadzór nad obywatelami w Chinach nie jest niczym nowym i nie dziwi ekspertów. Jednak "COVID-19 sprawił, że nawet takie demokracje jak Wielka Brytania i USA rozważają wykorzystanie aplikacji i urządzeń śledzących, które byłyby nie do pomyślenia przed obecnym kryzysem" - ocenia Kerry Brown, specjalista ds. chińskich z londyńskiego King’s College.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył niedawno, że wprowadzany w tym kraju system "testowania i śledzenia" jest kluczem, który "otworzy więzienie" kwarantanny. Według zapowiedzi brytyjski system – podobnie jak systemy rozważane i wdrażane w szeregu innych krajów - ma informować mieszkańców o zagrożeniu, jeśli mieli oni kontakt z osobą, u której wykryto zakażenie.

Według Phillipsa może to być użyteczne, ale może również wywołać panikę u osób, które dostaną takie powiadomienie i będą musiały poczekać "ładnych kilka dni" na wynik badania. - Jeśli razem z tymi aplikacjami będzie dobre testowanie, może to być wspaniałe. Bez dobrego testowania to może tylko niepokoić ludzi - mówi ekspert.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polacy opracowali szybkie testy na COVID-19. Sprawdzają zmysł smaku i "mają wysoką czułość"

Komentatorzy zwracają też uwagę na rolę nowoczesnej technologii internetowej w rozpowszechnianiu informacji na temat koronawirusa. Z jednej strony umożliwiają one szybki dostęp do ostrzeżeń i zaleceń wydawanych przez służbę zdrowia, nawet w krajach z ograniczoną infrastrukturą telekomunikacyjną. Z drugiej jednak – ułatwiają rozsiewanie plotek i dezinformacji, których w kontekście pandemii nie brakowało. - Prawdopodobnie jedyny wniosek jest taki, że każdy nowy wynalazek, który ma w sobie coś pozytywnego, ma też coś negatywnego. To jak grawitacja, co leci do góry, musi spaść na dół. Wszystko ma swoje złe strony - ocenia Phillips.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości