Badanie: stres i lęk związane z pandemią wpływają na sprawność intelektualną

Źródło:
PAP

Długotrwały stres związany z pandemią wpływa na naszą zdolność do myślenia, planowania i oceny ryzyka - informują badacze Uniwersytetu McGilla i Instytutu Neurologii w Montrealu.

Zespół specjalistów z Uniwersytetu McGilla i Instytutu Neurologii w Montrealu przeprowadził badanie poziomu niepokoju i stresu związanego z pandemią na grupie 1517 osób, a następnie poddał ją prostym testom sprawdzającym funkcje poznawcze, ocenę ryzyka i zdolność do szybkiego procesowania informacji oraz ich zapamiętywania.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Stres i lęk związane z pandemią wpływają na sprawność intelektualną

Z obserwacji i testów wynika, że "długotrwały stres związany z pandemią wpływa na naszą zdolność do myślenia, planowania i oceny ryzyka" - powiedział jeden z autorów badania, Kevin da Silva Castanheira, z katedry psychologii Uniwersytetu McGilla.

"Badani którzy odczuwali wyższy poziom strachu lub zmartwienia związanego z pandemią, nie wykonywali tak dobrze prostych zadań poznawczych i wolniej przetwarzali informacje i zapamiętywali je" - informują uczeni.

"Wpływ stresu i niepokoju na funkcje poznawcze jest dobrze znany, ale zazwyczaj badany jest w warunkach laboratoryjnych" - powiedziała dr Madeleine Sharp, neurolog z Instytutu Neurologii w Montrealu, jeden z autorów badania. "Tutaj jesteśmy w stanie rozszerzyć te odkrycia, badając skutki działania stresu w świecie rzeczywistym na dużej próbie' - dodała.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP