TVN24 | Świat

Chcieli przetestować wszystkich mieszkańców, zabrakło lekarzy

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Zaplanowane na weekend przebadanie setek tysięcy osób pod kątem koronawirusa jest niemożliwe do zrealizowania - oceniła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Premier Igor Matovicz potwierdził, że w punktach odbioru próbek brakuje około 40 procent lekarzy.

Prezydent Zuzana Czaputova spotkała się w piątek z szefem sztabu generalnego Danielem Zmeką oraz z Ivanem Pachą, dowódcą operacji ogólnokrajowego testu "Wspólna Odpowiedzialność", który realizuje wojsko. W związku z brakiem lekarzy, którzy mieliby odbierać próbki, zdaniem Czaputovej operacja jest niedostatecznie przygotowana.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prezydent powiedziała, że na 24 godziny przed planowanym rozpoczęciem testów tylko około 60 procent zespołów ma wystarczającą profesjonalną obsadę. Zaleciła, aby testy były realizowane tylko w tych miejscach, w których będą w pełni zapewnione warunki do przeprowadzenia badania.

Jej zdaniem rząd powinien zmienić przepisy, ponieważ zarówno osoby z pozytywnym wynikiem testu, jak i te, które z różnych powodów nie będą testowane, podlegają zakazowi wychodzenia z domów, nawet w celu zrobienia zakupów lub wizyty u lekarza. Osoby z negatywnym wynikiem mogą poruszać się bez ograniczeń.

Premier wzywa lekarzy, przypomina o wynagrodzeniu

Premier na swoim profilu na Facebooku napisał, że są osoby wspierające tych, którzy obawiają się, że mogą zakażać innych, i ludzie, którzy chcą pomagać do ostatniej chwili. Media uznały, że premier swoim wpisem w sposób zawoalowany zaatakował Czaputovą.

Matovicz poinformował, że 4900 z 5000 punktów pobrań ma skompletowaną obsadę personelu pomocniczego, ale przyznał też, że w prawie 40 proc. z nich brakuje medyków. Wezwał też lekarzy, aby jeszcze w piątek zgłosili się do pomocy. Przypomniał, że za pracę przy odbieraniu próbek przez dwa dni można otrzymać od 700 do 1100 euro i podkreślił, że ogólnokrajowe testy są sposobem na uniknięcie pełnego lockdownu kraju.

Słowackich lekarzy ma wesprzeć w sobotę i niedzielę 50 wojskowych lekarzy z Austrii.

Prezydent Zuzana Czaputova prezident.sk

Plany ogólnonarodowej akcji

Bezpłatne testy na koronawirusa miały objąć wszystkich mieszkańców Słowacji oraz znajdujących się na jej terenie cudzoziemców. Planowano przeprowadzić je w godzinach od 7 rano do 22 w sobotę i niedzielę. W testach mieli uczestniczyć dorośli mieszkańcy Słowacji, z wyjątkiem tych, którzy w ciągu ostatnich 90 dni mieli potwierdzone zakażenie koronawirusem lub ci, którzy mają przeciwskazania medyczne. Sam udział miał być dobrowolny, ale tylko osoby z wynikiem negatywnym będą mogły skorzystać z pewnych wyjątków od znaczącego ograniczenia prawa do wychodzenia z domów, które obowiązuje od soboty do najbliższej niedzieli. Ograniczenia najprawdopodobniej zostaną jeszcze przedłużone na pierwszy tydzień listopada.

Koronawirus na Słowacji

W kraju wciąż rośnie liczba nowych zakażeń. W czwartek testy wykazały 3363 nowe infekcje. W szpitalach jest 1237 pacjentów z COVID-19. 110 przebywa na oddziałach intensywnej terapii, a 95 korzysta z respiratorów.

Przed tygodniem w piątek, sobotę i niedzielę władze przeprowadziły testy w czterech najbardziej zagrożonych koronawirusem powiatach kraju. Poddało się im prawie 141 tysięcy osób, czyli około 90 procent mieszkańców tych terenów. Pozytywny wynik miały 5594 osoby.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: