Słowacja zaostrza restrykcje. To "ostateczność, jeżeli cały kraj nie ma przejść na kwarantannę"

TVN24 | Świat

Autor:
lukl, kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Koronawirus na SłowacjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Koronawirus na Słowacji

Zakaz imprez masowych, zamykane baseny, kluby fitness, maseczki obowiązkowe w otwartych przestrzeniach. To tylko niektóre z obostrzeń, które wprowadzi Słowacja ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. W piątek na Słowacji zanotowano 1887 zakażeń SARS-CoV-2. W sobotę przy mniejszej liczbie testów - 1052.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Ograniczenia wchodzą w życie od 15 października - powiedział na konferencji prasowej w niedzielę po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego minister zdrowia Marek Krajczi.

W szkołach nauczanie zdalne

Ma obowiązywać zakaz zgromadzeń lub spotkań dla więcej niż sześciu osób. Szczegóły dotyczące tego zakazu mają zostać doprecyzowane na poniedziałkowym posiedzeniu rządu.

Krajczi potwierdził wcześniejsze informacje ministerstwa szkolnictwa o przejściu szkół średnich na nauczanie zdalne już od poniedziałku 12 października. Wśród imprez masowych, których dotyczy zakaz, znalazł się wyjątek dla pięciu profesjonalnych związków sportowych i rozgrywanych lig: piłki nożnej, hokeja na lodzie, piłki siatkowej, ręcznej oraz koszykówki.

Premier Igor Matovicz powiedział, że "podejmowane środki są ostatecznością, jeżeli cały kraj nie ma przejść na kwarantannę". Jak zaznaczył, ograniczenia mają obowiązywać do czasu, gdy mediana liczby nowych przypadków w ciągu siedmiu dni spadnie do 500. W piątek na Słowacji zanotowano rekordowych 1887 zakażeń SARS-CoV-2. W sobotę przy mniejszej liczbie testów - 1052.

Godziny tylko dla seniorów

Ograniczenia obejmują bary, restauracje, kawiarnie, gdzie będzie możliwa sprzedaż produktów, ale nie ich spożywanie w lokalach. Potrawy lub napoje będzie można kupić na wynos lub skonsumować w ogródkach lub na tarasach. Dla sklepów i centrów handlowych wprowadzono ograniczenie 15 metrów kwadratowych na jednego kupującego. Przy wejściu do wielkopowierzchniowych placówek handlowych ma być mierzona temperatura. Sklepy spożywcze i drogerie w godzinach 9-11 mają być otwarte tylko dla seniorów.

Ograniczenia dotyczące imprez masowych odnoszą się także do nabożeństw w kościołach. Chrzciny, pogrzeby lub śluby mogą się odbywać, ale obowiązuje limit 15 metrów kwadratowych na jedną osobę w pomieszczeniu. Na cmentarzach ma obowiązywać odległość dwóch metrów między osobami.

Autor:lukl, kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: