Słowacki rząd wysyła żołnierzy do szpitali

TVN24 | Świat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Koronawirus na SłowacjiTVN24
wideo 2/34
TVN24Koronawirus na Słowacji

Rząd Słowacji rozważa wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w reakcji na wysokie przyrosty nowych zakażeń koronawirusem. Zdecydował też o wysłaniu 1500 żołnierzy do pomocy w szpitalach.

W czwartek słowacki resort zdrowia poinformował o 1184 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dzienny przyrost infekcji od początku pandemii w tym liczącym 5,5 miliona mieszkańców kraju. O poprzednim najwyższym przyroście informowano również dzień wcześniej, w środę, gdy potwierdzono 1037 infekcji.

W czwartek nie stwierdzono nowych zgonów osób zakażonych. W szpitalach jest 370 pacjentów, w tym 16 na oddziałach intensywnej terapii. 26 osób jest podłączonych do respiratorów.

Słowacki rząd wysyła żołnierzy do szpitali

W piątek słowacki rząd zdecydował, że służbom sanitarnym i szpitalom będzie pomagało 1,5 tysiąca żołnierzy. Pierwsza grupa 267 żołnierzy ma pomagać w pobieraniu próbek do testów, pracować przy ustalaniu kontaktów osób zakażonych lub objętych kwarantanną. Wojskowa służba zdrowia ma wspierać cywilnych lekarzy i pielęgniarki. Jedna z grup ma trafić do najbardziej zagrożonego regionu kraju - na Orawę w pobliżu granic z Polską. Żołnierze mogą zostać skierowani także do utrzymywania porządku.

Na konferencji prasowej minister zdrowia Marek Krajczi zaapelował do obywateli, aby pomagali sobie wzajemnie i byli odpowiedzialni. - Chcemy poprosić ludzi, aby ograniczyli kontakty między sobą, a jak rozmawiają - żeby stosowali środki ochronne - powiedział i uznał, że obowiązujące w kraju ograniczenia mogą okazać się niewystarczające.

Premier Igor Matovicz przyznał, że trwa dyskusja wśród ministrów na temat zaostrzenia przepisów. Zwrócił się do Słowaków z prośbą, żeby rozważyli sens ewentualnych wizyt na grobach podczas popularnych na Słowacji "Duszyczek" 1 listopada. Zamiast podróży zaproponował zapalenie świeczek w domach lub wspominanie zmarłych w inny sposób.

Stan wyjątkowy na Słowacji

Pod koniec września słowacki rząd zdecydował się na wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego, który obowiązuje od 1 października. Rząd może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywatelskie w niezbędnym zakresie. Zgodnie z prawem stan wyjątkowy może trwać najdłużej 90 dni, jednak w tym wypadku ma obowiązywać 45.

Od początku pandemii na Słowacji potwierdzono 16 910 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 57 zainfekowanych osób.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock