TVN24 | Świat

Drugi dzień z rzędu najwyższy bilans zakażeń na Słowacji

TVN24 | Świat

Autor:
ads/b
Źródło:
PAP

Sobota to drugi z rzędu dzień, gdy na Słowacji odnotowano najwyższy dobowy bilans nowych zakażeń koronawirusem. Było ich blisko trzy tysiące. Od piątku w kraju trwa też akcja masowego testowania obywateli. Te wyniki nie wliczają się jednak do podawanych przez ministerstwo dziennych statystyk, bo testy są przeprowadzane inną metodą.

W piątek na Słowacji wykryto 2890 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. To drugi dzień z rzędu, gdy odnotowano najwyższy dobowy przyrost infekcji. Dzień wcześniej władze informowały o 2581 nowych zakażeniach.

W sobotę resort zdrowia poinformował również o śmierci 25 zainfekowanych osób. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku pandemii.

Na Słowacji stwierdzone są obecnie 30 722 tzw. aktywne przypadki COVID-19. Od początku epidemii odnotowano 40 801 zakażeń. Zmarło 159 osób.

Masowe testy na Słowacji

Podane liczby dotyczące pozytywnych wyników testów z piątku nie uwzględniają wyników badań przeprowadzonych w ramach ogólnokrajowej akcji testowania, rozpoczętej w piątek w czterech powiatach na północy i północnym wschodzie kraju. W Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w piątek przetestowano 62 000 osób, z których 2 225 miało pozytywny wynik.

Do kompleksowego badania mieszkańców Słowacji wykorzystywane są testy antygenowe, które pokazują wynik po około kwadransie, ale są mniej dokładne niż laboratoryjne testy PCR.

Od soboty w kraju obowiązują znaczące ograniczenia wychodzenia z domu, które pozwalają jedynie na dojazdy do pracy, zrobienie podstawowych zakupów lub wizytę u lekarza. W czterech powiatach, w których obecnie odbywają się testy i gdzie SARS-CoV-2 jest najbardziej rozpowszechniony, do opuszczenia domu potrzebny jest negatywny wynik. Rezultaty pierwszego etapu powszechnych testów mają zostać omówione na posiedzeniu sztabu kryzysowego w poniedziałek.

Autor:ads/b

Źródło: PAP