Gwałtowny wzrost liczby zachorowań. 27-milionowe miasto przywraca ścisłą kwarantannę

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rze
Źródło:
PAP

Od wtorku w stolicy Filipin Manili oraz jej okolicach zostanie przywrócona ścisła kwarantanna w związku z rozwijającą się epidemią COVID-19. W ciągu ostatniej doby w kraju tym wykryto 3226 nowych zakażeń koronawirusem, a 46 osób zmarło - poinformował w poniedziałek filipiński resort zdrowia. Rośnie też liczba infekcji w Indonezji.

Na Filipinach od czwartku notuje się gwałtowny wzrost nowo diagnozowanych zakażeń. Od piątku do niedzieli potwierdzano ich 4-5 tysięcy dziennie, a od początku epidemii stwierdzono ich łącznie 106 330. Na COVID-19 zmarło tam 2104 chorych. Filipiny są drugim po Indonezji najbardziej dotkniętym pandemią krajem regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Ścisła kwarantanna stolicy

Od wtorku na dwa tygodnie zostanie ponownie wprowadzona ścisła kwarantanna w stołecznej Manili i otaczających ją prowincjach - zapowiedział w poniedziałek rano filipiński rząd. Ograniczenie zostało przywrócone po ogłoszonym w sobotę apelu stowarzyszeń lekarskich i związków zawodowych ochrony zdrowia, które domagały się ponownego wprowadzenia restrykcji oraz lepszego, skoordynowanego podejścia do walki z epidemią - relacjonuje agencja EFE.

Personel medyczny apelował o co najmniej dwa tygodnie ścisłej kwarantanny, która mogłaby "dać oddech" przeciążonym szpitalom, które nie mają wystarczającej ilości sprzętu i ludzi, by radzić sobie z nagłym wzrostem liczby pacjentów.

- W zupełności rozumiem, dlaczego nasz personel medyczny domaga się przerwy. Od miesięcy są na pierwszej linii walki i są wyczerpani - mówił w niedzielę wieczorem w przemówieniu telewizyjnym prezydent Rodrigo Duterte.

Z powodu epidemii Filipiny zarządziły ograniczenia należące do najdłuższych i najsurowszych na świecie, ale mimo to w kraju nie udało się spłaszczyć krzywej zachorowań, która rośnie od marca - zauważa EFE.

Przywrócona w stolicy i jej okolicach kwarantanna obejmie 27 milionów ludzi, czyli mniej więcej jedną czwartą ludności kraju - pisze AFP. Zawieszone będzie działanie transportu publicznego, ponownie zamknięte zostaną restauracje, salony fryzjerskie i niektóre sklepy, ludzie nie będą mogli wychodzić z domów poza jednym członkiem rodziny, który będzie mógł udać się po niezbędne zakupy.

Koronawirus w Indonezji

Również władze Indonezji donoszą o dalszym wzroście liczby nowych infekcji i zgonów związanych z koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto tam 1679 zakażeń, a na COVID-19 zmarło 66 chorych - przekazało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

Wirusem SARS-CoV-2 w tym kraju zainfekowały się 113 134 osoby, spośród których 5302 zmarły, a 70 237 wyzdrowiało.

Autor:momo//rze

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: