TVN24 | Świat

Prezydent Filipin zaleca, by maski ochronne czyścić benzyną. "Nie żartuję"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Obywatele powinni używać benzyny jako środka do dezynfekcji masek ochronnych - poradził w piątek prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Agencja Reutera podkreśla, że eksperci przestrzegają przed postępowaniem zgodnie z jego wskazówkami.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte już w zeszłym tygodniu zalecał czyszczenie maseczek benzyną, jeżeli nie ma się dostępu do innych środków dezynfekujących. Jego rzecznik powiedział jednak, że był to tylko żart. - To, co powiedziałem, jest prawdą - powiedział Duterte podczas telewizyjnego przemówienia w piątek. - Po prostu idźcie na stację benzynową i weźcie kilka kropel, to środek dezynfekujący - stwierdził. - Nie żartuję. To prawda. Myślicie, że tylko żartuję - dodał prezydent.

Jak podaje Reuters, eksperci nie rekomendują czyszczenia masek zgodnie z zaleceniami prezydenta. - Nie można używać benzyny jako środka dezynfekującego. Wdychanie jej może zaszkodzić i prowadzić do pojawienia się kolejnych problemów, takich jak choroby układu oddechowego - powiedział agencji Jose Santiago, prezes Filipińskiego Towarzystwa Medycznego. Eksperci zalecają czyszczenie masek wielokrotnego użytku mydłem i wodą, a dezynfekowanie ich alkoholem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent Filipin Rodrigo DutertePresidential Communications Operations Office/Wikimedia CC BY 2.0

Ponad dwa tysiące ofiar na Filipinach

Noszenie maski jest na Filipinach obowiązkowe od marca w związku z epidemią COVID-19. Filipińskie ministerstwo zdrowia podało, że w kraju potwierdzono w piątek 4063 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i drugi dzień z rzędu jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji w Azji Południowo-Wschodniej.

Od wybuchu epidemii na Filipinach zdiagnozowano 93 354 przypadki zakażenia, 2023 osoby zmarły, w tym 40 w ciągu ostatniej doby. Obecnie 26 153 przypadki SARS-CoV-2 są aktywne.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Presidential Communications Operations Office/Wikimedia CC BY 2.0

Tagi:
Raporty: