Koronawirus na niszczycielu US Navy. Marynarz ewakuowany do Stanów Zjednoczonych

Autor:
ft//rzw
Źródło:
NBC News, PAP

Na kolejnym okręcie amerykańskiej marynarki wojennej potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem - podała w piątek czasu lokalnego marynarka wojenna US Navy. Chodzi o niszczyciel USS Kidd, na którym pozytywny wynik testu na COVID-19 odnotowano u 18 marynarzy. Jednego załoganta ewakuowano do USA, a jednostka zawróciła do portu.

Niszczyciel USS Kidd to okręt operujący na wodach Pacyfiku przy środkowoamerykańskim wybrzeżu. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie przemytowi narkotyków z Ameryki Południowej drogą morską, często wykorzystywaną przez kartele. Na pokładzie znajduje się około 350 marynarzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Niszczyciel USS KiddDVIDS/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Jacob Estes

Jak podało NBC News, w czwartek jednego z marynarzy, u którego zaobserwowano symptomy zakażenia koronawirusem, przetransportowano do szpitala w San Antonio w Teksasie. Gdy testy na COVID-19 wykazały pozytywny wynik, na pokład okrętu wkroczył zespół, którego zadaniem jest przebadanie pozostałych członków załogi. Do tej pory potwierdzono co najmniej 18 przypadków, ale jak przewiduje US Navy, liczba ta na pewno wzrośnie.

- Pierwszy ewakuowany pacjent jest już niemal zdrowy i poddany zostanie izolacji. Podejmujemy wszelkie środki, by zdiagnozować, odizolować i zapobiec kolejnym przypadkom zakażenia na pokładzie okrętu - powiedział kontradmirał Don Gabrielson, dowódca 4. Floty USA.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Członkowie załogi USS Kidd zakażeni koronawirusemDVIDS/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Brandie Nuzzi

Koronawirus na amerykańskich okrętach

USS Kidd jest drugim okrętem, na pokładzie którego zdiagnozowano koronawirusa. Pod koniec marca przypadki stwierdzono na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt. Łącznie pozytywny wynik testu otrzymało tam ponad 580 marynarzy, a jeden z nich zmarł w połowie kwietnia.

Kapitan okrętu Brett Crozier zwrócił się wtedy do władz z prośbą o pomoc, po czym został zwolniony za nierespektowanie wojskowej hierarchii dowodzenia. W piątek administracja USA przekazała jednak, że marynarka wojenna chce przywrócić stanowisko Crozierowi.

Portal wojskowej gazety "Stars & Stripes" zamieścił tuż po zwolnieniu Croziera nagrania załogi USS Theodore Roosevelt, która urządziła zwolnionemu dowódcy huczną pożegnalną owację. Marynarze skandowali imię kapitana i nazywali go najlepszym dowódcą, jakiego kiedykolwiek mieli.

Po interwencji Croziera część liczącej ponad 4,8 tys. członków załogi USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam.

Autor:ft//rzw

Źródło: NBC News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: DVIDS/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Brandie Nuzzi

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości