TVN24 | Świat

Dwa leki na COVID-19 z pozytywną oceną komitetu Europejskiej Agencji Leków

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki: Polska zakontraktowała lek na COVID-19
Premier Mateusz Morawiecki: Polska zakontraktowała lek na COVID-19TVN24
wideo 2/3
TVN24Premier Mateusz Morawiecki: Polska zakontraktowała lek na COVID-19

Ronapreve i Regkirona - to dwa leki na COVID-19, które w czwartek pozytywnie ocenił Komitet do spraw Leków dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA). Agencja zaleciła dopuszczenie preparatów do obrotu w Europie. Oba leki zawierają przeciwciała monoklonalne.

Korzyści z terapii przeprowadzanej tymi lekami przewyższają ewentualne ryzyka - ocenił Komitet do spraw Leków (CHMP), który przebadał skuteczność i bezpieczeństwo preparatów. Z prób klinicznych wynika, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby - podkreślono.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Nowa siedziba EMA zostanie wybudowana w centrum biznesowym ZuidasShutterstock

EMA przekazała swoją rekomendację Komisji Europejskiej

Komitet EMA zaleca zatwierdzenie użycia Ronapreve dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia (pod warunkiem, że pacjent waży więcej niż 40 kg), w sytuacjach zwiększonego ryzyka ciężkiego przechorowania COVID-19. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej. Stosowanie Regkirona zarekomendowano tylko dla dorosłych pacjentów, w takiej samej sytuacji jak w przypadku Ronapreve.

Ronapreve jest produkowany przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals i szwajcarski koncern Roche. Regkirona opracowała firma Celltrion z Korei Południowej.

EMA przekazała swoją rekomendację Komisji Europejskiej, która formalnie dopuszcza leki do obrotu w Europie.

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock