TVN24 | Świat

Netanjahu zabrał duńską premier i austriackiego kanclerza na siłownię

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Izrael, Austria i Dania ogłosiły porozumienie w sprawie badań nad COVID-19
Izrael, Austria i Dania ogłosiły porozumienie w sprawie badań nad COVID-19
wideo 2/21
Izrael, Austria i Dania ogłosiły porozumienie w sprawie badań nad COVID-19

Wizyta na siłowni była jednym z punktów wizyty kanclerza Austrii Sebastiana Kurza i premier Danii Mette Frederiksen w Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu chciał w ten sposób pokazać efekt działania "zielonych przepustek" dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Szefowie trzech rządów omawiali współpracę przy produkcji nowych szczepionek.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zabrał szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen i austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza do siłowni w mieście Modiin. Izraelski premier chciał się pochwalić wprowadzonym w tym kraju systemem "zielonych przepustek", pozwalających osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19 lub tym, które przeszły infekcję koronawirusową, na wstęp między innymi właśnie na siłownie czy baseny.

Przepustka jest ważna przez sześć miesięcy od terminu otrzymania drugiej dawki szczepionki. Pozwala także uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, a także przebywać w hotelach i w synagogach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Izraelu szczepienia postępują najszybciej na świecie. Według czwartkowych danych ministerstwa zdrowia, pierwszą dawkę preparatu przyjęła już ponad połowa populacji tego państwa, drugą – około 38 procent.

Netanjahu zapewniał, że "w cztery, pięć tygodni" uda się w Izraelu zaszczepić "wszystkie osoby powyżej 50 lat". -W Izraelu za osiem tygodni wszyscy powyżej 16. roku życia będą już zaszczepieni, z wyjątkiem tych, którzy z różnych przyczyn tego odmówią – mówił.

Premier 21 lutego sam odwiedził jedną z siłowni w Petach Tikwa w izraelskim Dystrykcie Centralnym. Towarzyszył mu minister zdrowia Juli Edelstein.

Sojusz trzech krajów

Kanclerz Austrii i premier Danii przylecieli do Izraela, aby porozmawiać o współpracy przy produkcji i rozwoju szczepionek przeciwko COVID-19 nowej generacji. Szefowie rządów trzech państw podpisali porozumienie w tej sprawie, zakładające między innymi powstanie wspólnego funduszu badawczo-rozwojowego. Podkreślono, że wspólne działania mają przygotować Izrael, Austrię i Danię na ewentualne kolejne pandemie czy inne zagrożenia zdrowotne.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wciąż nie mamy wystarczającej ilości dostaw szczepionek". Dania będzie negocjować z Izraelem >>>

Zawiązanie izraelsko-austriacko-duńskiego sojuszu skrytykowało wcześniej francuskie ministerstwo spraw zagranicznych, według którego państwa Unii Europejskiej powinny opierać swoją politykę szczepionkową na filarach unijnych. Kurz krytykował natomiast działania Unii dotyczące szczepionek, zarzucał im powolność i deklarował, że jego kraj nie chce być zależny w tej sferze od Brukseli.

- Musimy współpracować w tej sprawie w ramach Unii Europejskiej (…), ale musimy też współpracować w skali globalnej – odpierał francuskie argumenty austriacki kanclerz. Określił on Izrael jako "pierwszy kraj na świecie, który udowodnił, że można pokonać wirusa".

Autor:akw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: