Bardzo złe dane z Hiszpanii. Zakażona wicepremier, kraj zwraca się o pomoc do NATO

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
PAP, La Razon

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób - najwięcej od początku epidemii. Ministerstwo obrony zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy o udzielenie pomocy humanitarnej. Zakażonych jest ponad 47 tysięcy osób, blisko 3,5 tysiąca zmarło. Zakażona koronawirusem jest wicepremier Carmen Calvo.

RAPORT TVN 24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Hiszpański resort zdrowia podał, że ogólna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła w tym kraju do 3434. Nastąpił nienotowany dotąd wzrost przypadków zakażenia - o ponad 5,5 tysiąca. Łącznie zainfekowanych jest 47 610 osób. Kraj pod względem liczby zgonów osób zakażonych koronawirusem przewyższył już taki sam bilans w Chinach. Więcej ofiar śmiertelnych odnotowano jedynie we Włoszech.

Odsetek pacjentów, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem wynosi zaledwie 11 procent. Ponad połowę zgonów na COVID-19 zanotowano dotychczas w regionie Madrytu. Do wtorkowego popołudnia w tamtejszej wspólnocie autonomicznej zmarło 1825 pacjentów, a 14 597 osób zostało zakażonych. Innym regionem o wysokiej liczbie chorych i ofiar śmiertelnych jest Katalonia - gdzie odnotowano 9 937 infekcji koronawirusem, a 516 osób zmarło.

W środę hiszpański rząd poinformował, że zakażona koronawirusem jest wicepremier Carmen Calvo.

Szczyt zachorowań dopiero przed Hiszpanami

W środę dziennik "El Mundo" opublikował wnioski z badania przeprowadzonego przez kilka wydziałów politechniki w Walencji, z którego wynika, że szczytu epidemii w Hiszpanii należy się spodziewać dopiero na przełomie maja i czerwca.

Autorzy badania spodziewają się, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy liczba infekcji koronawirusem w Hiszpanii zwiększy się do 0,8-1,2 miliona. Ich wcześniejsze, opublikowane w piątek studium przewidywało, że szczyt epidemii wystąpi w tym kraju w kwietniu, kiedy liczba zakażeń sięgnie 2,5 miliona.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Ponad milion masek i pół miliona testów. List Hiszpanii do Sojuszu

Hiszpańskie media, powołując się na źródła w NATO, przekazują, że we wniosku datowanym na 23 marca kraj poprosił o dostarczenie środków ochronnych i medycznych dla szpitali. Do tej pory tylko Ukraina, nie będąca członkiem NATO, jednak znajdująca się w grupie potencjalnych kandydatów, wystąpiła z wnioskiem do Sojuszu o pomoc humanitarną w walce z pandemią. W piśmie do NATO hiszpańskie władze wyszczególniły, jakich środków medycznych i ochronnych pilnie potrzebuje. To między innymi 1,5 miliona maseczek chirurgicznych, 15 tysięcy sztuk odzieży ochronnej, pół miliona szybkich testów na COVID-19, 45 tysięcy respiratorów, 10 tysięcy gogli ochronnych i 500 wentylatorów. Oprócz tego potrzebne są rękawice i termometry. NATO przekazało listę pozostałym członkom Sojuszu, aby każdy z nich powiadomił o możliwości udzielenia pomocy. Według źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się dziennik "El Pais", niezwykle trudne jest, aby w sytuacji pandemii członkowie Sojuszu przekazali materiały potrzebne w ich własnych krajach.

Pierwszy przypadek w styczniu

Na zdjęciu wniosku Ministerstwa Obrony, opublikowanym przez dziennik "La Razon", strona hiszpańska wskazuje jako datę rozpoczęcia pandemii w tym kraju 9 marca. Tymczasem, zgodnie ze źródłami hiszpańskiego ministerstwa zdrowia, pierwszy potwierdzony przypadek COVID-19 odnotowano w tym kraju już 31 stycznia. Zgodnie z danymi oficjalnymi, 9 marca w kraju odnotowano 1000 zakażonych i 16 zmarłych. Stan zagrożenia rząd ogłosił pięć dni później.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Hiszpanii apeluje do Unii o "nowy plan Marshalla"

Autor:akw

Źródło: PAP, La Razon

Tagi:
Raporty: