TVN24 | Świat

Stany Zjednoczone znów otwarte. Dla zaszczepionych podróżnych

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/adso
Źródło:
PAP, BBC
Podróże do USA dla zaszczepionych od 8 listopada
Podróże do USA dla zaszczepionych od 8 listopadaTVN24
wideo 2/21
TVN24Podróże do USA dla zaszczepionych od 8 listopada

Granice Stanów Zjednoczonych od poniedziałku są ponownie otwarte dla zaszczepionych przeciwko COVID-19 podróżnych. Linie lotnicze przestrzegły przed spodziewanymi dużymi kolejkami na lotniskach związanymi ze wzmożonym ruchem.

Wejście w życie nowych zasad oznacza ponowną możliwość normalnej podróży do USA po raz pierwszy od marca 2020 r., kiedy granice zostały praktycznie zamknięte dla większości przybyszów z ponad 40 krajów, w tym Unii Europejskiej.

Nowe zasady

Według nowych zasad USA będą mogli odwiedzić turyści, którzy są zaszczepieni i mają negatywny wynik testu na COVID-19 przeprowadzony najwcześniej trzy dni przed odlotem. Wlatujący do USA będą też musieli przekazać swoje dane kontaktowe. Kwarantanna nie będzie w tej sytuacji potrzebna.

Zasady te nie będą obejmować osób niepełnoletnich oraz obywateli krajów, gdzie poziom zaszczepienia ludności jest niższy niż 10 proc. z uwagi na niedostatek szczepionek. Niezaszczepieni będą musieli przedstawić negatywny wynik testu wykonany najpóźniej na dzień przed odlotem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

"Mogę zapewnić, że będą kolejki"

Ponowne otwarcie granic będzie się wiązać ze wzmożonym ruchem na lotniskach. Linie United Airlines podały, że spodziewają się w poniedziałek obsłużenia połowy więcej pasażerów międzynarodowych względem ostatniego tygodnia.

Szef linii Delta Ed Bastian ostrzegł z kolei, że podróżni powinni być przygotowani na długie kolejki do odprawy.

- Na początku na pewno będzie trochę bałaganu. Mogę zapewnić, że będą kolejki - powiedział Bastian, cytowany przez agencję Reutera. Linie podały, że od ogłoszenia pod koniec września decyzji o otwarciu granic liczba rezerwowanych biletów przez zagranicznych klientów wzrosła o 450 procent.

Autor:pqv/adso

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock