TVN24 | Świat

"Chrońcie siebie i swoje sąsiedztwo, działając zdroworozsądkowo". Obama pisze do Amerykanów

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab/kwoj
Źródło:
tvn24.pl, CNN, PAP

Myjcie ręce, nie wychodźcie z domu, gdy jesteście chorzy, słuchajcie komunikatów władz - napisał na Twitterze były prezydent USA Barack Obama. W USA potwierdzono dotychczas ponad 160 przypadków zakażenia, w 15 stanach. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 11.

Obecność koronawirusa, który w grudniu rozprzestrzenił się w chińskiej prowincji Hubei, stwierdzono już w około 80 krajach na świecie, w tym w Polsce. Zainfekowanych jest 95 tysięcy ludzi, a liczna ofiar śmiertelnych przekroczyła 3200.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Pozostańmy spokojni, słuchajmy ekspertów i podążajmy za nauką"

"Chrońcie siebie i swoje sąsiedztwo przed koronawirusem, działając zdroworozsądkowo: myjcie ręce, nie wychodźcie z domu, gdy jesteście chorzy, słuchajcie komunikatów CDC (amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób - red.) i przedstawicieli lokalnych służb medycznych" - napisał Barack Obama.

Były prezydent zaapelował do Amerykanów, by oszczędzali "maski dla pracowników ochrony zdrowia". "Pozostańmy spokojni, słuchajmy ekspertów i podążajmy za nauką" - wezwał.

Wpis Obamy w niespełna dobę od środowego popołudnia czasu polskiego został udostępniony ponad 120 tysięcy razy i "polubiony" pół miliona razy.

Coraz więcej zakażeń w USA

W całych Stanach Zjednoczonych stwierdzono dotąd 162 przypadki koronawirusa. Jak podał CNN, 112 spośród zainfekowanych to osoby, które zakaziły się na terenie USA. 49 osób z koronawirusem przybyło z innych państw (w tym 46 to pasażerowie wycieczkowca Diamond Princess).

Odnotowano 11 przypadków śmiertelnych. Dziesięć miało miejsce w położonym na północnym zachodzie stanie Waszyngton. Jeden przypadek stwierdzono w Kalifornii.

Zakażenia potwierdzono w 15 stanach. Poza Waszyngtonem i Kalifornią są to: Nowy Jork, Illinois, Floryda, Oregon, Arizona, Georgia, Massachusetts, New Hampshire, Karolina Północna, Rhode Island, New Jersey, Teksas oraz Wisconsin.

W związku z rosnącą falą zakażeń Izba Reprezentantów opowiedziała się w środę za wydzieleniem 8,3 mld dolarów na walkę z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 415 deputowanych, przy 2 głosach sprzeciwu. Ustawę skierowano do Senatu.

Pence zapowiada walkę z koronawirusem

We wtorek wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył, że CDC wyda nowe zalecenia, pozwalające zbadać każdego Amerykanina na obecność koronawirusa, jeśli zaleci to lekarz.

Pence podkreślił też, iż nowe zalecenia mają na celu uniknięcie wszelkich niejasności po tym, jak władze niektórych stanów sygnalizowały, że otrzymały wytyczne, według których badane mają być tylko osoby z poważniejszymi objawami infekcji koronawirusem.

Autor:ft/kab/kwoj

Źródło: tvn24.pl, CNN, PAP

Tagi:
Raporty: