TVN24 | Świat

Naukowcy: przeciwciała po zakażeniu koronawirusem utrzymują się do 13 miesięcy

TVN24 | Świat

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Jak wynika z ustaleń francuskich naukowców, przeciwciała po zakażeniu koronawirusem utrzymują się do 13 miesięcy po zakażeniu. Badania przeprowadzono w szpitalu uniwersyteckim w Strasburgu. Badacze uważają, że ich stężenie w organizmie umożliwia zneutralizowanie pierwotnego koronawirusa i wariantu brytyjskiego, ale nie południowoafrykańskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W badaniu podkreślono, że szczepienie nawet pojedynczą dawką wzmacnia ochronę przed wariantami poprzez znaczne zwiększenie liczby przeciwciał. Badania trwały ponad rok. W szpitalu uniwersyteckim w Strasburgu na grupie 1309 osób prowadziły je biolog Floriane Gallais i profesor Samira Fafi-Kremer. Nie zostało jeszcze opublikowane w żadnym czasopiśmie naukowym.

Z ustaleń naukowców wynika, że przeciwciała utrzymują się do 13 miesięcy po zakażeniu koronawirusem. Badacze uważają, że ich stężenie w organizmie umożliwia zneutralizowanie pierwotnego koronawirusa i wariantu brytyjskiego, ale nie południowoafrykańskiego.

Sytuacja epidemiczna we Francji

Tymczasem w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 12 611 osób. W szpitalach zmarło 89 osób. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła od początku pandemii do 108 555 - podała w sobotę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 468 chorych, 115 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych po raz pierwszy od wielu miesięcy spadła poniżej 20 tysięcy i wynosi 19 765. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 3 544 chorych.

Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało od początku kampanii niemal 23 miliony osób, a drugą ponad 9,5 miliona..

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: