Korea zamyka niebo

Świat

TVN24Koreańczycy pod pozorem wystrzelenia satelity testowali wcześniej rakietę dalekiego zasięgu

W związku z wystrzeleniem rakiety z "satelitą" telekomunikacyjnym, Korea Północna w pierwszych dniach kwietnia zamknie całkowicie swoje niebo. Oznacza to, że dwa korytarze powietrzne przebiegające nad jej terytorium nie będą wtedy dostępne.

Informację przekazano resortowi transportu w Tokio. Dwa biegnące nad Koreą Północną korytarze powietrzne, wykorzystywane przez linie lotnicze, mają zostać zamknięte w dniach 4-8 kwietnia, kiedy to oczekiwane jest wystrzelenie rakiety z satelitą.

Satelita czy rakieta

W ubiegłym tygodniu Korea Północna zapowiedziała wystrzelenie na orbitę satelity telekomunikacyjnego. Jednak nie wiadomo, czy rzeczywiście chodzi o nią. W przeszłości bowiem Phenian dokonywał prób z rakietą dalekiego zasięgu, przedstawiając je właśnie jako wprowadzanie satelitów na orbitę.

Po informacji od Phenianu Japonia nie wykluczyła zestrzelenia takiego pocisku, gdy znajdzie się on w obszarze powietrznym kraju. Wywołało to zadrażnienie na linii Tokio-Phenian.

Japonia zapowiedziała też uruchomienie na czas północnokoreańskiego eksperymentu własnej tarczy antyrakietowej, w tym przerzucenie rakiet PAC-3 (Patriot Advanced Capability 3) z centrum na północ archipelagu, gdzie mogą spaść fragmenty członów północnokoreańskiej rakiety.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24