Świat

Korea prowokuje, USA apelują

Świat

State DepartmentVictoria Nuland zaapelowała do Koreii Północnej o zaprzestanie działań prowokacyjnych

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland wezwała Koreę Płn., by powstrzymała się od "dalszych prowokacyjnych działań mogących oznaczać pogwałcenie jej zobowiązań międzynarodowych", czyli rezolucji RB ONZ zabraniających forsowania zbrojeń nuklearnych.

Nuland zareagowała w ten sposób na doniesienia, według których Korea Północna poinformowała Chiny, swojego kluczowego sojusznika, że jest gotowa przeprowadzić w tym roku jeszcze jedną lub nawet dwie próby nuklearne. O takich planach Phenianu powiadomiła w piątek agencja Reuters, powołując się na źródło zaznajomione ze sprawą.

Kora Północna "niczego nie osiągnie, jeśli chodzi o zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo i przyszłość własnego narodu, poprzez kontynuowanie prowokacyjnych działań. Doprowadzi to tylko do dalszej izolacji" - oświadczyła Nuland na spotkaniu z dziennikarzami w piątek.

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia

Korea Płn. przeprowadziła ostatnią podziemną próbę jądrową we wtorek; wcześniej dokonała takich prób w 2006 i 2009 roku. Ostatnia eksplozja oceniana jest na 6-7 kiloton trotylu.

Najnowszą próbę zdecydowanie potępiła we wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedziała podjęcie działań w związku z "poważnym naruszeniem" przez władze w Phenianie rezolucji Rady zabraniających Phenianowi dalszego forsowania zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Autor: bor//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: State Department