TVN24 | Świat

Wysyłał sekretarce "niestosowne wiadomości, zdjęcia i emotikony późno w nocy oraz dotykał w biurze jej dłoni"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP, "New York Times"

Przed śmiercią były burmistrz Seulu Park Won Sun przez kilka lat nękał swoją sekretarkę – uznała najważniejsza organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka w Korei Południowej. Mężczyzna zginął w lipcu 2020 roku, prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Burmistrzem stolicy Korei Południowej był od 2011 roku.

Narodowa Komisja Praw Człowieka w Korei Południowej oceniła, że były burmistrz Seulu Park Won Sun wysyłał do swojej sekretarki "niestosowne wiadomości, zdjęcia i emotikony późno w nocy oraz dotykał w biurze jej dłoni" - podała agencja Yonhap. Komisja uznała, że jego zachowanie "doprowadziło do poczucia seksualnego upokorzenia lub obrzydzenia, i jest równoznaczne z molestowaniem seksualnym".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Urząd miasta Seulu przeprosił za zachowanie byłego burmistrza i oświadczył, że "pokornie przyjmuje" wynik dochodzenia komisji. - Szczerze przepraszamy ofiarę i jej rodzinę, które przechodzą okres cierpienia, oraz wszystkich obywateli, którzy odczuli wielkie zaniepokojenie i rozczarowanie z powodu tego incydentu – oświadczył p.o. burmistrza Seo Dzeong Hiup.

Ratuszowi zalecono ochronę byłej sekretarki

Narodowa Komisja Praw Człowieka oświadczyła, że w ramach prowadzonego od sierpnia dochodzenia nie znalazła jasnych dowodów na to, że urzędnicy seulskiego ratusza przymykali oko na nękanie sekretarki przez Parka. Nie wyjaśniła również, w jaki sposób były burmistrz na krótko przed śmiercią dowiedział się, że ofiara złożyła na niego skargę na policji.

SeulPAP/Alamy

Komisja przekazała natomiast seulskim władzom i innym agencjom rządowym zalecenia dotyczące ochrony ofiar molestowania seksualnego i unikania podobnych incydentów w przyszłości. Ratuszowi polecono m.in. lepszą ochronę byłej sekretarki Parka przed atakami jego zwolenników i innych użytkowników w sieci.

Kobieta zwróciła się w styczniu do Narodowej Komisji Praw Człowieka z petycją, w której wyraziła nadzieję na ogłoszenie wyników postępowania. "Proszę o wyjaśnienie wątpliwości społeczeństwa poprzez ustalenie faktów, nie w celu ukarania kogokolwiek, lecz w celu uratowania czyjegoś życia" – napisała.

Według Yonhapu inny były pracownik urzędu miasta Seulu został w styczniu skazany przez sąd na 3,5 roku więzienia za napaść seksualną na tę samą kobietę.

Park był burmistrzem Seulu od 2011 roku

Park był burmistrzem Seulu, stolicy Korei Południowej, od 2011 roku. Był postrzegany jako potencjalny liberalny kandydat na prezydenta w wyborach w 2022 roku.

W lipcu 2020 roku seulska policja metropolitalna odnalazła ciało mężczyzny w okolicach góry Bugak w północnej części stolicy Korei Południowej. Dzień wcześniej córka Parka zgłosiła jego zaginięcie. Mężczyzna prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Alamy