TVN24 | Świat

Korea Południowa wystrzeliła pocisk balistyczny z okrętu podwodnego. Jako pierwszy kraj bez arsenału nuklearnego

TVN24 | Świat

Autor:
ads/adso
Źródło:
Reuters

Korea Południowa wystrzeliła testowy pocisk balistyczny z okrętu podwodnego - poinformowała agencja Yonhap. Tym samym stała się pierwszym państwem bez arsenału nuklearnego, które jest do tego zdolne.

Dotychczas siedem krajów na świecie miało możliwość wystrzeliwania pocisków balistycznych z okrętów podwodnych (SLBM - ang. submarine-launched ballistic missile).

To USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie i Korea Północna. Wszystkie te państwa są w posiadaniu arsenału nuklearnego i to właśnie w takie ładunki są najczęściej uzbrajane SLBM.

Agencja Yonhap - powołując się na źródła w południowokoreańskiej armii - poinformowała, że w zeszłym tygodniu Korea Południowa pomyślnie wystrzeliła pocisk balistyczny z nowego okrętu podwodnego Dosan Ahn Chang-ho. Podobne próby miały mieć miejsce w sierpniu.

Pocisk, który prawdopodobnie nosi nazwę Hyunmoo 4-4 może być zmodyfikowaną wersją pocisku balistycznego Hyunmoo-2B. Jego zasięg to około 500 kilometrów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Korea ma tworzyć pociski o "znacznie zwiększonej sile niszczącej"

Jak podaje Reuters, południowokoreańskie ministerstwo obrony przekazało, że nie może potwierdzić tej informacji z powodów bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu ministerstwo opublikowało swoje plany na lata 2022-2026, których częścią jest opracowanie nowych rakiet o "znacznie zwiększonej sile niszczącej".

Jak pisze agencja Reutera, Korea Południowa tworzy coraz potężniejsze pociski, by z jednej strony stworzyć możliwość zniszczenia północnokoreańskich bunkrów, a z drugiej, by uniezależnić się militarnie od Stanów Zjednoczonych, których wojska stacjonują na Półwyspie Koreańskim.

Autor:ads/adso

Źródło: Reuters