Korea Północna potępiła wizytę Nancy Pelosi w Korei Południowej

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

"Największa niszczycielka międzynarodowego pokoju i stabilności" - tak o Nancy Pelosi, przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów pisze północnokoreańska agencja KCNA. Korea Północna potępiła wizytę Pelosi w Korei Południowej. Amerykańska dyplomatka zapewniała o wsparciu dla wysiłków Seulu w celu odstraszania reżimu sąsiada z Północy.

Północnokoreańska agencja państwowa KCNA zacytowała słowa Jo Yong Sama, dyrektora generalnego departamentu prasy i informacji w ministerstwie spraw zagranicznych Korei Północnej, który stwierdził, że uwagi Nancy Pelosi dotyczące denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego "były częścią amerykańskiego planu eskalacji napięć w tym regionie".

Według KCNA "Pelosi próbuje także usprawiedliwić wrogą amerykańską politykę wobec Korei Północnej i wspierać amerykańskie zbrojenia". "Pelosi, największa niszczycielka międzynarodowego pokoju i stabilności ściągnęła na siebie gniew Chińczyków za swój niedawny wyjazd na Tajwan" - napisała KCNA.

"Stany Zjednoczone będą musiały słono zapłacić za wszystkie źródła kłopotów stworzone przez nią, gdziekolwiek się udała" - dodała agencja.

Wizyta Pelosi w Korei Południowej

Pelosi, która w czwartek przebywała z wizytą w Seulu, wraz ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Kimem Dzin Pjo, przyjęła wspólne oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz powstrzymywania Korei Północnej i denuklearyzacji tego państwa.

W oświadczeniu Seul i Waszyngton wyraziły zaniepokojenie z powodu narastającego zagrożenia rakietowego i nuklearnego ze strony Pjongjangu. "Zgodziliśmy się wspierać wysiłki obu rządów w celu doprowadzenia do faktycznej denuklearyzacji (Korei Północnej) oraz pokoju poprzez międzynarodową współpracę i dialog dyplomatyczny, w oparciu o silne i rozszerzone odstraszanie (tego kraju)" - powiadomiono. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości