TVN24 | Świat

Zdecydowali o budowie swojej Żelaznej Kopuły

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Władze w Seulu zdecydowały, że Korea Południowa stworzy system obrony przeciwrakietowej zbliżony do izraelskiej Żelaznej Kopuły, by chronić kluczową infrastrukturę przed dalekosiężną artylerią i rakietami Korei Północnej.

Komitet pod kierownictwem ministra obrony Suk Wuka zatwierdził budżet w wysokości 2,89 biliona wonów (2,56 miliarda dolarów) na opracowanie systemu, którego budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku i zostać ukończona mniej więcej w roku 2035 – poinformowała wojskowa agencja DAPA, odpowiedzialna za zakup sprzętu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Projekt opracowany jest w celu zabezpieczenia systemu przechwytującego przy użyciu naszych własnych technologii, by zwiększyć nasze zdolności do odpowiedzi na zagrożenie wrogą artylerią dalekiego zasięgu, tak aby chronić kluczowe instytucje oraz infrastrukturę wojskową" – napisała DAPA w komunikacie.

Komentatorzy zwracają uwagę, że obszar metropolitarny Seulu, na którym mieszka mniej więcej połowa spośród 52 mln obywateli Korei Południowej, leży w zasięgu północnokoreańskiej artylerii. W ubiegłym roku rząd Korei Południowej zapowiedział budowę "koreańskiej Żelaznej Kopuły", by chronić przed tym zagrożeniem kluczową infrastrukturę.

Izraelski system obrony antyrakietowej Żelazna KopułaPAP

Zagrożenie ze strony Pjongjangu

Według południowokoreańskich wojskowych reżim w Pjongjangu ma około tysiąca dział i wyrzutni rakiet rozmieszczonych wzdłuż linii demarkacyjnej, a większość z nich wycelowana jest w aglomerację Seulu.

Korea Północna wciąż rozwija swój arsenał, a w ciągu ostatnich kilku lat, na tle impasu w negocjacjach nuklearnych z USA i ochłodzenia w relacjach z Koreą Południową, zaprezentowała nowe rodzaje pocisków balistycznych krótkiego zasięgu i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet.

Izraelska Żelazna Kopuła, wprowadzona do użytku w 2011 roku, powstrzymała w maju większość spośród ponad 4 tys. pocisków wystrzelonych przez palestyńskie bojówki z kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy w czasie trwającej 11 dni eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP