Świat

Uciekał, strzelali do niego. Żołnierz Kima przedostał się na Południe

Świat


Północnokoreański żołnierz, postrzelony przez kolegów podczas ucieczki przez linię demarkacyjną w Panmundżomie, dostał się do Korei Południowej - poinformowały w poniedziałek południowokoreańskie siły zbrojne.

Strefa zdemilitaryzowanaHenrik Ishihara Globaljuggler | Wikipedia - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Żołnierz armii Kima został znaleziony po południowej stronie strefy zdemilitaryzowanej, zaledwie 50 metrów od linii demarkacyjnej. Był ranny w ramię i łokieć - powiedział agencji Reutera urzędnik z południowokoreańskiego ministerstwa obrony.

Żołnierz uciekł z posterunku w okolicy, na którym pełnił wcześniej służbę. Został przewieziony do szpitala na terenie kwatery ONZ w regionie.

- Nie doszło do wymiany ognia z naszą stroną - dodał urzędnik, tłumacząc też, że "z racji otwartego na Północ terenu", na którym leżał ranny żołnierz, "musieliśmy - (żołnierze Południa - red.) czołgać się do niego i go wyciągnąć".

Od czasu zakończenia wojny koreańskiej (1950-1953) około 30 tys. osób uciekło z Korei Północnej do Korei Południowej, ale ucieczki przez silnie strzeżoną linię demarkacyjną należą do rzadkości. Najwięcej uciekinierów wydostało się z Korei Północnej przez Chiny.

Państwa koreańskie pozostają w stanie wojny, gdyż konflikt zbrojny między nimi zakończył się rozejmem, a układu pokojowego nie podpisano.

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana od strony Południa | Edward N. Johnson, U.S Army Public Affairs Officer
Jeden z punktów granicznych w strefie zdemilitaryzowanejlGEL | Wikipedia (CC BY 3.0)

Autor: adso / Źródło: PAP, Reuters