Korea Północna wystrzeliła kolejne pociski

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wschodnich wód morskich kraju - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. To kolejna próba w ciągu ostatnich dni.

Agencje przypominają, że zaledwie dwa dni temu Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 roku przeleciał nad Japonią. Na niektórych obszarach Japonii uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości na telefonach. W sumie w ostatnich 12 dniach Korea Północna przeprowadziła sześć prób rakietowych.

W reakcji na tę próbę armia Korei Południowej ogłosiła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, który w ubiegłym tygodniu brał udział w manewrach na Morzu Japońskim, powróci na ten akwen, by zademonstrować "gotowość sojuszników do radzenia sobie z prowokacjami Korei Północnej" - przekazała agencja Yonhap.

Pjongjang oskarża o "eskalację napięć militarnych"

MSZ Korei Północnej oświadczyło, że wystrzelenie w ostatnich dniach przez Koreę Północną rakiet balistycznych to "środki odwetowe" wobec Waszyngtonu i Seulu za ich wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie.

W oświadczeniu czytamy, że manewry wojsk USA i Korei Południowej powodują "eskalację napięć militarnych na Półwyspie Koreańskim".

Wywiad ostrzega przed próbą nuklearną

Od 2006 roku Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, mającymi na celu odcięcie finansowania programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych tego kraju. Pjongjang odrzuca rezolucje ONZ, uważając je za naruszenie suwerennego prawa do samoobrony i eksploracji kosmosu.

Wywiad Korei Południowej ocenił w ubiegłym tygodniu, że Korea Północna może szykować się do przeprowadzenia swojej siódmej próby broni jądrowej, która mogłaby nastąpić w okresie pomiędzy październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin a zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi w USA.

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości