TVN24 | Świat

Korea Północna krytykuje porozumienie trzech krajów, zapowiada wzmocnienie obrony

TVN24 | Świat

Autor:
mb//now
Źródło:
PAP, Reuters

Korea Północna skrytykowała niedawne porozumienie USA, Korei Południowej i Japonii o wzmocnieniu współpracy wojskowej. Według władz w Pjongjangu to krok w stronę budowy w Azji sojuszu podobnego do NATO. "Obecna sytuacja wymaga wzmocnienia obrony kraju, by aktywnie radzić sobie z zaostrzeniem sytuacji w środowisku bezpieczeństwa" - ocenił północnokoreański resort spraw zagranicznych.

Rzecznik północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych odpowiedział w ten sposób na pytanie zadane przez państwową agencję prasową KCNA. "Niedawny szczyt NATO coraz wyraźniej dowodzi, że USA dążą do ograniczenia (działań) jednocześnie Rosji i Chin poprzez 'militaryzację' Europy i stworzenie sojuszu wojskowego podobnego do NATO w regionie Azji i Pacyfiku. Utrzymują także trójstronny sojusz USA-Japonia-Korea Płd. jako ważny środek na rzecz realizacji tego planu" - oświadczyło MSZ w Pjongjangu.

"Rzeczywistość jasno pokazuje, że prawdziwym celem USA rozpowszechniania plotki o 'zagrożeniu ze strony Korei Północnej' jest dostarczenie pretekstu do osiągnięcia militarnej supremacji nad regionem Azji i Pacyfiku" - stwierdził rzecznik. Jak dodał, "obecna sytuacja wymaga wzmocnienia obrony kraju, by aktywnie radzić sobie z zaostrzeniem sytuacji w środowisku bezpieczeństwa".

Próby rakietowe Korei Północnej

W kuluarach szczytu w Madrycie pod koniec czerwca br. prezydent USA Joe Biden, premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol potępili niedawne próby rakietowe Korei Północnej i zapowiedzieli wzmocnienie współpracy militarnej w obliczu zagrożenia ze strony Pjongjangu.

Przywódcy dwóch azjatyckich sojuszników USA uczestniczyli w szczycie NATO jako obserwatorzy po raz pierwszy w historii. Komentatorzy oceniali to jako oznakę, że demokracje świata łączą siły, by wspólnie sprostać zagrożeniom stwarzanym przez Rosję i wyzwaniom ze strony coraz bardziej asertywnych Chin.

Podczas szczytu Kishida po raz kolejny potępił rosyjską agresję na Ukrainę i przestrzegł, że jest ona problemem nie tylko dla Europy, lecz dla całego świata, ponieważ uderza w podstawy porządku międzynarodowego. Zapowiedział zacieśnienie współpracy pomiędzy Japonią a NATO.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości