Świat

USA chcą głosować nad sankcjami dla Pjongjangu. Ambasador Rosji: za wcześnie

Świat


Ambasador Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Wasilij Niebienzia powiedział, że głosowanie w sprawie sankcji wobec Korei Północnej w poniedziałek, jak tego chcą USA, jest "przedwczesne". Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uznał jednak, że Moskwa gotowa jest zgodzić się na rezolucję w sprawie Pjongjangu.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oceniła we wtorek, że kolejne sankcje wobec Korei Północnej nie zmienią zachowania Pjongjangu, ale ograniczą finansowanie północnokoreańskiego programu rakietowego oraz nuklearnego. - Czy myślimy, że kolejne sankcje zmienią zachowanie Korei Północnej? Niekoniecznie - powiedziała Haley think tankowi American Enterprise Institute.

- Jednak spowodują ograniczenie dochodów, które pozwalają im budować rakiety - dodała.

Na poniedziałkowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanej w związku z próbą nuklearną Korei Północnej Haley zaapelowała o wywarcie jak najsilniejszego nacisku na Pjongjang.

Poinformowała, że USA przedstawią swoją propozycję rezolucji w sprawie Korei Północnej w tym tygodniu i liczą na to, że głosowanie nad nią odbędzie się w następny poniedziałek.

Ambasador "nie sądzi, by można było tak szybko"

We wtorek Niebienzia powiedział dziennikarzom, że "nie sądzi, by można było tak szybko" do tego doprowadzić.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Ławrow powiedział w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że Moskwa gotowa jest rozważyć przyjęcie nowej rezolucji w sprawie Korei Północnej pod warunkiem, że nie zwiększy to "napięć militarnych", a nacisk będzie położony na szukanie rozwiązań dyplomatycznych.

Ławrow zasugerował też wykorzystanie w negocjacjach z Pjongjangiem pomocy i mediacji sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Według rosyjskiego resortu rozmowa odbyła się inicjatywy Amerykanów.

Kolejny test

Korea Północna ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez nią próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

W lipcu Pjongjang przeprowadził dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 miliardów dolarów rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości