Szwajcarskie maszyny obok Kima. Koncern: mogły być sprzedane bez naszej wiedzy

Świat

Szwajcarskie roboty na zdjęciu z Kim Dzong Unem KCNA
wideo 2/17

Na zdjęciach z fabryki w Korei Północnej, którą odwiedził Kim Dzong Un, media zauważyły roboty szwajcarskiej firmy ABB. Koncern oświadczył, że przestrzega międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang, a jego maszyny mogły zostać sprzedane bez jego wiedzy i zgody.

Fotografie, na których widać Kim Dzong Una zwiedzającego przetwórnię ryb, opublikowały północnokoreańskie media państwowe. Na widoczne na zdjęciach pracujące roboty z logo ABB zwróciła we wtorek uwagę południowokoreańska strona internetowa NK News.

Koncern utrzymuje, że przestrzega ustaleń

Sankcje nałożone na Koreę Północną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakazują sprzedaży maszyn przemysłowych Pjongjangowi.

Firma ABB oświadczyła, że ustaleń przestrzega. - Nie możemy jednak wykluczyć, że niektóre z naszych sprzętów mogły zostać odsprzedane Korei Północnej bez naszej wiedzy lub zgody - powiedział rzecznik ABB.

Maszyny ABB sfotografowano także w 2015 roku w znanej z produkowania sprzętu militarnego północnokoreańskiej fabryce. Przeprowadzone wtedy przez Organizację Narodów Zjednoczonych dochodzenie wykazało, że Pjongjang kupił je przez pośrednika i bez wiedzy firmy.

Od 2006 roku RB ONZ zaostrza sankcje gospodarcze przeciw Pjongjangowi, by odciąć północnokoreański reżim od źródeł finansowania jego programu zbrojeń nuklearnych i balistycznych.

Szwajcarskie roboty na zdjęciu z Kim Dzong UnemKCNA

Autor: akw//now / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KCNA