Poprzednia próba się nie udała. Siostra Kim Dzong Una zapowiada powtórne wystrzelenie satelity szpiegowskiego

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP
Nieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego satelity, alarm w Japonii
Nieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego satelity, alarm w JaponiiReuters Archive
wideo 2/2
ReutersNieudana próba wystrzelenia północnokoreańskiego satelity, alarm w Japonii

Kim Jo Dzong, wpływowa siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, zapowiedziała, że Pjongjang wkrótce umieści na orbicie szpiegowskiego satelitę - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Kim Jo Dzong podkreśliła także przyspieszenie działań związanych z inwigilacją wojskową.

Kim Jo Dzong, cytowana przez KCNA, uznała, że "wrogowie najbardziej boją się dostępu Korei Północnej do doskonałych środków rozpoznawczych i informacyjnych, w tym satelity rozpoznawczego". - W związku z tym jesteśmy świadomi, że powinniśmy skierować większe wysiłki na rozwój środków rozpoznawczych - dodała.

W swoim oświadczeniu Kim stwierdziła również, że krytyka wystrzelenia satelity przez jej kraj jest "sprzecznością sama w sobie", ponieważ Stany Zjednoczone i inne kraje wystrzeliły już "tysiące satelitów".

Kim Jo Dzong na zdjęciu z 2018 rokuPYONGYANG PRESS CORPS

W środę Korea Północna przyznała, że wystrzelenie jej rakiety z satelitą szpiegowskim zakończyło się niepowodzeniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rakieta zniknęła z radarów. Korea Północna przyznała się do porażki >>>

Próbę tę skrytykował Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, który wezwał Pjongjang do szybkiego wznowienia dialogu, mającego na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Guterres podkreślił, że każde wystrzelenie przy użyciu technologii rakiet balistycznych stanowi pogwałcenie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wojskowy satelita szpiegowski jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza, wbrew rezolucjom ONZ, wprowadzić do swojej armii, obok pocisków wielogłowicowych, atomowego okrętu podwodnego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe i pocisku hipersonicznego.

Rakiety na paliwo ciekłe i stałePAP/Reuters
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PYONGYANG PRESS CORPS

Pozostałe wiadomości