Siostra Kim Dzong Una atakuje władze w Seulu. "Wierne psy" i "marionetki USA"

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Korea Północna - wideo z wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej
Korea Północna - wideo z wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznejReuters
wideo 2/4
ReutersKorea Północna - wideo z wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej

Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, określiła władze Korei Południowej jako "wiernego psa" Stanów Zjednoczonych, a prezydenta Jun Suk Jeola nazwała "idiotą". W pełnym inwektyw oświadczeniu potępiła Seul za plany zaostrzenia sankcji przeciwko jej państwu.

Kim Jo Dzong odniosła się w ten sposób do oświadczenia MSZ w Seulu, że administracja prezydenta Jun Suk Jeola rozważa nałożenie "niezależnych sankcji" na Pjongjang w odpowiedzi na nasilone próby rakietowe tego reżimu, w tym wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM).

Siostra dyktatora oskarżyła władze Korei Południowej o "papugowanie" stanowiska Stanów Zjednoczonych, nazwała rząd w Seulu "wiernym psem" i "marionetką USA". "Zastanawiam się, dlaczego mieszkańcy Korei Południowej pozostają bierni wobec takich działań rządu Jun Suk Jeola i innych idiotów, którzy tworzą tę niebezpieczną sytuację" - napisała w komunikacie opublikowanym przez państwową agencję prasową KCNA.

Kim Jo DzongJORGE SILVA / REUTERS POOL /. PAP

Kim ogłosiła również, że pod rządami poprzedniego prezydenta Mun Dze Ina Korea Południowa nie była "naszym celem". "Po raz kolejny ostrzegamy nieostrożnych i głupich, że desperackie sankcje oraz presja USA i ich południowokoreańskich marionetek przeciwko KRLD doleje oliwy do ognia wrogości i gniewu tej ostatniej i posłuży za ich stryczek" - dodała.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, które zajmuje się relacjami z Koreą Północną, określiło oświadczenie Kim jako "godne pożałowania" i pozbawione "nawet najbardziej podstawowego poziomu kurtuazji" - przekazała agencja Yonhap.

Zaostrzenie sankcji przeciw Korei Północnej zablokowane

Korea Północna przeprowadziła w ostatnich tygodniach rekordową liczbę prób pocisków balistycznych. Narastają obawy, że reżim szykuje się również do przeprowadzenia testu broni jądrowej - siódmego w swojej historii i pierwszego od 2017 roku.

Rada Bezpieczeństwa ONZ obradowała w sprawie wystrzelenia przez Pjongjang międzykontynentalnego pocisku balistycznego, ale nie uzgodniła żadnych wspólnych działań, ponieważ - jak podała agencja AP - zaostrzeniu sankcji przeciw Korei Północnej sprzeciwiały się Chiny i Rosja, które dysponują w Radzie prawem weta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JORGE SILVA / REUTERS POOL /. PAP

Pozostałe wiadomości