TVN24 | Świat

Wraca gorąca linia na Półwyspie Koreańskim

TVN24 | Świat

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

Władze Korei Północnej oraz Korei Południowej przywróciły we wtorek bezpośrednią łączność, która zerwana została w czerwcu 2020 roku przez Pjongjang. Obie strony zadeklarowały wolę odbudowy zaufania i poprawy wzajemnych relacji.

Korea Południowa i Północna przywróciły dawną gorącą linię, a przywódcy obu krajów zgodzili się odbudować zaufanie i naprawić wzajemne relacje - poinformował we wtorek prezydencki Błękitny Dom w Seulu. Państwowa agencja Korei Północnej, KCNA, poinformowała, że wszystkie międzykoreańskie kanały komunikacyjne między ośrodkami władzy i centrami wojskowymi zostały ponownie uruchomione we wtorek o godzinie 10.00 (01.00 GMT) zgodnie z porozumieniem między przywódcami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wymienili wiele listów od kwietnia i zgodzili się ponownie połączyć gorącą linię - poinformował Błękitny Dom.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim

Korea Północna odcięła gorącą linię w czerwcu 2020 roku, gdy stosunki transgraniczne pogorszyły się po nieudanym drugim szczycie w lutym 2019 roku między Kimem a byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, na który Moon zaproponował, że będzie mediatorem.

Moon wezwał do przywrócenia gorącej linii i rozmów, wiążąc duże nadzieje z polityką prezydenta USA Joe Bidena w sprawie wznowienia negocjacji mających na celu demontaż programów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Oba państwa pozostają formalnie w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-53 zakończył się jedynie rozejmem, a nie traktatem pokojowym.

Wojna koreańska 1950-1953PAP

Autor:ft/dap

Źródło: PAP