Seul: Korea Północna wystrzeliła 130 pocisków artyleryjskich w kierunku strefy buforowej

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek około 130 pocisków artyleryjskich, które spadły do wody w strefie buforowej przy faktycznej granicy z Koreą Południową - poinformowały władze wojskowe Korei Południowej. Jak dodano, kolejny raz stanowi to złamanie dwustronnego porozumienia z 2018 roku.

Według władz wojskowych w Seulu siły Korei Północnej wystrzeliły w poniedziałek około 130 pocisków artyleryjskich, które spadły w morskich strefach buforowych u wschodniego i zachodniego wybrzeża kraju, po północnej stronie linii wyznaczającej faktyczną granicę pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, że ostrzał nastąpił w czasie, gdy Korea Południowa i Stany Zjednoczone prowadzą wspólne ćwiczenia ogniowe w regionie przygranicznym.

Strefy zostały ustanowione w 2018 roku w ramach porozumienia o łagodzeniu napięć wojskowych. Według południowokoreańskich władz poniedziałkowy wystrzał pocisków po raz kolejny złamał to postanowienie.

Seul, Waszyngton i Tokio wprowadziły w ubiegłym tygodniu dodatkowe jednostronne sankcje na osoby i instytucje związane z programem zbrojeń Pjongjangu.

Rekordowa liczba testów rakietowych Pjongjangu

Korea Północna dokonała w ostatnim czasie rekordowo dużej liczby testów rakietowych, tłumacząc je zagrożeniem ze strony Korei Południowej i USA.

Wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną (zdjęcie poglądowe)KCNA

Wielu ekspertów uważa, że północnokoreański reżim zakończył przygotowania do nowej próby jądrowej - siódmej z kolei i pierwszej od 2017 roku. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Pozostałe wiadomości